До 204-ї річниці від дня народження Великого Кобзаря

До 204-ї річниці від дня народження Великого Кобзаря

     9 березня 1814 року у с. Моринці, що на Черкащині, в сім'ї кріпосного селянина народився Тарас Григорович Шевченко -  український поет, письменник (драматург, прозаїк), художник (живописець, гравер), громадський та політичний діяч, національний герой і символ України.

     З 47 років життя поет пробув 24 роки в кріпацтві, 10 — на засланні, а решту — під наглядом жандармів. На формування світогляду впливало захоплення Тараса українською історією, козацьким бунтівним духом, сімейними історіями про події Визвольної війни, Гетьманщини та Коліївщини. В подальшому саме це спонукало стати його ідеологом української незалежності. Шлях Шевченка до творчих висот визначив в образній формі І. Франко: «Він був сином мужика і став володарем у царстві духа. Він був кріпаком і став велетнем у царстві людської культури. Він був самоуком і вказав нові, свіжі й вільні шляхи професорам та книжним ученим».

     Революційна творчість поета була одним із головних чинників формування національно-політичної свідомості народних мас України. Впливи Шевченка на різні сторони духовно-національного життя нації відчуваються до сьогодні, адже він для кожного свідомого українця – не просто народний поет, талановитий митець, а й національний пророк, апостол правди, заступник знедолених, провидець, великий патріот та один з найбільших революціонерів нашого народу.

    У його творчий доробок входить широковідома збірка «Кобзар», віршовані поеми, 800 творів живопису. Поезію Шевченка перекладено більш ніж ста мовами світу. Один із 300 кратерів Меркурія отримав ім’я Тараса Григоровича. Діаметр кратера Т. Г. Шевченко – 137 кілометрів. 1384 пам’ятники Кобзареві встановлено по всьому світу. Більшість — 1256, розташовані на території України, майже півтори сотні розмістились у 35 країнах. Крім того, його портрет зображено на банкноті номіналом 100 гривень та на золотій пам'ятній монеті номіналом 200 гривень. Ім'ям Тараса Шевченка названо низку географічних об'єктів (населених пунктів, вулиць), навчальних закладів та інших організацій. Також в Україні діє найвища щорічна премія за внесок у розвиток культури та мистецтва Національна премія України імені Тараса Шевченка. Її було засновано до столітнього ювілею митця у 1961 році.

УЧІТЕСЯ, БРАТИ МОЇ

Учітеся, брати мої!
Думайте, читайте,
І чужому научайтесь, − 
Свого не цурайтесь:
Бо хто матір забуває,
Того Бог карає,
Чужі люде цураються,
В хату не пускають,
Свої діти − як чужиї,
І немає злому
На всій землі безконешній
Веселого дому.
Обніміте ж, брати мої,
Найменшого брата, − 
Нехай мати усміхнеться,
Заплакана мати!
Благословить дітей своїх
Твердими руками,
І обмитих поцілуйте
Вольними устами!
І забудеться срамотня
Давняя година,
І оживе добра слава,
Слава України,
І світ ясний, невечірній,
Новий засіяє...
Обніміться ж, брати мої,
Молю вас, благаю!