Карантин, соцдопомога та безробіття: про що йшлося на конференції у Луцькому НТУ

Карантин, соцдопомога та безробіття: про що йшлося на конференції у Луцькому НТУ

У Луцькому національному технічному університеті в уже традиційному дистанційному форматі відбулася Всеукраїнська науково-практична конференція «Соціальна допомога і соціальна робота: виклики сучасності». Зустріч науковців пройшла за допомогою платформи Zoom та об’єднала представників соціальних служб Волині та ЗВО із різних куточків України.

Привітала гостей заходу модератор конференції - завідувач кафедри соціального забезпечення та гуманітарних наук Оксана Жук: «Впродовж кількох років у нашому університеті студенти здобувають освіту за спеціальністю «Соціальне забезпечення», тому ми започатковуємо таку конференцію. Безумовно, ставимо за мету поєднати теоретичну і практичну підготовку, вивчити різні аспекти соціального захисту, а тому напрацьовуємо нові зв’язки та дякуємо партнерам і стейкхолдерам, науковцям із дружніх ЗВО,  які доєдналися».

Із вітальним словом виступив проректор із науково-педагогічної роботи Луцького НТУ Сергій Шимчук та побажав змістовної дискусії із якісним результатом, який можна втілити у життя.

«Щиро вітаю вас із початком роботи конференції. Її тема надзвичайно важлива, адже соціальна робота нині виконується у час таких викликів, як  коронавірус та карантин і ризики є дуже значними, бо це не те, до чого ми звикли. Тому я думаю, що сьогоднішня конференція допоможе нам напрацювати певні механізми вирішення проблем, повязаних із сучасними викликами і за допомогою наукового підходу впровадити їх у роботу», - зазначив прооректор.

Долучився до вітання декан факультету фінансів, обліку, лінгвістики та права Ігор Адрущак, наголосивши, що захід збирає справжніх фахівців, відданих шляхетній справі – соціальній допомозі. За його словами, сьогодні особливо чудова нагода побачитися онлайн та обмінятися досвідом, напрацюваннями, досягненнями, можливо відкриттями, ознайомитися із сучасними теоретичними і практичними аспектами соціальної допомоги.

Робоча частина конференції розпочалася із виступу Людмили Сірбіненко - заступника директора Департаменту соціального захисту населення Волинської обласної державної адміністрації, начальника управління соціальних гарантій департаменту соціального захисту населення Волинської облдержадміністрації.

«Тема, яку ви хочете розкрити під час конференції – дуже актуальна і ми як, органи соціального захисту населення, протягом останніх двох місяців стикнулися з проблемами, повязаними з карантином. Щодо надання соціальних гарантій, то з’являються нові категорії громадян, виявляються нові потреби непрацездатних осіб, осіб з інвалідністю. Це дуже актуально, тому  я думаю, що ваші наукові напрацювання ми зможемо використати у своїй роботі», - зауважила Людмила Сірбіненко.

Вона ж розповіла про ті особливі ситуації, з якими довелося стикнутися і громадянам і працівникам органів соцзахисту в умовах карантинних обмежень та зауважила на окремих шляхах їх вирішення, що були впроваджені нещодавно.

«Карантинні умови показали те, що пенсіонерам, особам з інвалідністю необхідні трохи інші послуги, навички. Старших людей потрібно вчити користуватися сучасними засобами звязку, щоб вони могли сплатити комунальні послуги та замовити інші послуги онлайн. Крім того, очевидною стала неможливість реалізувати своє право на працю фізичним особам підприємцям, адже частина людей лишилася без засобів для існування. Тому була прийнята постанова Кабміну, яка надає відповідні виплати.

До того ж, обмеження доступу до приміщень управлінь соцзахисту також дало свій вплив на організацію роботи самих управлінь, тому що людина не може прийти і здати заяву, наприклад на соціальну виплату. Тож були прийняті ряд рішень, які дозволили продовжити без звернень громадян всі соцвиплати. Зараз ми спільно з ОТГ запускаємо проект «Інформаційна платформа «Соціальна громада», яка передбачає прийом документів на рівні ОТГ і передачу засобами електронного звязку повного пакету документів до управління для прийняття рішень. Це основне над чим ми працюємо в тих умовах та викликах, які є сьогодні», - резюмувала Сірбіненко.

Про збільшення чисельності безробітних на Волині розповів директор Волинського обласного центру зайнятості Роман Романюк. Він наголосив, що карантинні умови та поширення Covid-19 внесли вагомі зміни у життя суспільства, до яких ніхто не міг бути готовим.

«Тема, яка сьогодні запропонована до обговорення є надзвичайно важливою в сьогоднішніх умовах карантину, які проживає кожен з нас. Все те нове, з чим ми стикаємося, неможливо було передбачити чи спрогнозувати, адже криза спричинена Covid-19 - зовсім інша та не мала аналогів, які могли бути спрогнозованими. Сьогодні виникла така ситуація, до якої ніхто не був готовий, яку ніхто не чекав і яка підкинула нам черговий виклик. Ми відчули і важливість і необхідність підтримки наших громадян, друзів, знайомих, рідних, які в кризі втратили роботу і звернулися в Центр зайнятості, На жаль, змушений констатувати, що сьогодні на обліку в ЦЗ на Волині близько 70% збільшення безробітних, порівняно з травнем 2019 року. Це велика чисельність людей, які звернулися за допомогою, за отриманням коштів від держави для існування, а тому дуже важливо підтримати людей в складний період», - наголосив Романюк.

Він також розповів про варіанти соцдопомоги та важливість підтримки соціально вразливих громадян, яка не може бути інструментом загравання з населенням від виборів до виборів: «Має бути зацікавленість усіх сторін –держави, людей та бізнесу. На моє переконання, від держави уся соціальна допомога має бути за принципом: давай вудку – а не рибу. Рибу потрібно давати лише дуже вузькій категорії людей. Держава має давати вудку для того, щоб усі хто потребує допомоги, мали можливість самі себе реалізувати і повірте - це дасть результат в геометричній прогресії.

Про правові аспекти соціального захисту розповіла провідний юрисконсульт Волинського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів Юлія Савчук.

Таким чином, учасники дискусії обговорили організацію надання соціальних допомог в умовах сучасних викликів та перейшли до етапу презентації наукових напрацювань. Зокрема, д.політ.н., професор кафедри соціального забезпечення та гуманітарних наук Луцького НТУ Валентин Малиновський доповів про підходи до оптимізації публічного управління соціальною сферою.

Про «Механізми залучення соціальних ресурсів громадянського суспільства для забезпечення соціальної безпеки громадян України» розповів Сидорчук О.Г. - к.е.н., доцент кафедри державного управління, Львівського регіонального інституту державного управління Національної академії державного управління при Президентові України. Доповідь «Соціальна політика: сутність та cкладові» озвучив Семенченко Ф.Г. - д.політ.н, професор, завідувач кафедри філософії, політології та українознавства, Херсонський національний технічний університет, м. Херсон. Напрацюваннями на тему: «Глобальна проблема старіння населення та трансформація підходів до навчання дорослих у світі та і Україні» поділився Лазорко О.В. - д.психол.н., професор, завідувач кафедри загальної і соціальної психології та соціології, Східноєвропейського національного університету імені Лесі Українки, м. Луцьк

Варто зазначити, що впродовж сьогоднішнього пленарного засідання, до виступу були запрошені до 10 доповідачів. Водночас, робота конференції триватиме завтра, 23 травня, та об’єднає у дискусії більше двох десятків науковців.

Ілона Карпюк, інформаційний відділ Луцького НТУ