Луцький НТУ відкриває Європу: закордонний досвід науковців

Луцький НТУ відкриває Європу: закордонний досвід науковців

Продовжуємо проект до Днів Європи в Україні «Луцький НТУ відкриває Європу»,  в рамках якого розповідаємо про міжнародні відносини нашого ЗВО, спеціалізовані програми для студентів та викладачів, а також унікальні можливості розвитку в нашому університеті та за його межами.

Як ми уже розповідали, у Луцькому НТУ активно працює й з кожним роком удосконалюється міжнародний відділ. Його основним завданням є допомога студентам та викладачам у реалізації  та досягненні закордонних цілей. Крім того, міжнародний відділ дбає про авторитет Луцького НТУ на міжнародній арені та підтримує дружні відносини із закордонними колегами.

Вочевидь, Луцький НТУ є активним учасником багатьох міжнародних програм, проектів та заходів. Тож, викладачі та науковці нашого університету діляться з вами своїм закордонним досвідом та враженнями від нього.

Лариса Савош, завідуюча кафедри міжнародних відносин

Данія, 2016 рік (Технічний університет Lillebaelt Academy, м. Оденсе)

«Перебувала на запрошення датських партнерів для налагодження співпраці. Мала можливість відвідати навчальні заняття датських колег, проводила заняття для студентів».

Португалія, 2016-2018 роки (Політехнічний університет Браганси, м. Браганса)

«Перебувала разом із деканом факультету бізнесу Надією Ковальчук на запрошення португальських партнерів для розширення співпраці. Брали участь у проекті «Педагогічна майстерність». Відвідувала заняття колег, проводила лекції для іноземних студентів Політехнічного університету Браганси. Проводила спільні наукові дослідження з португальськими колегами.

Працювала над створенням програм подвійного диплому. Наразі у Луцькому НТУ розроблено 12 програм подвійних дипломів на різними спеціальностями та освітніми програмами: Міжнародні економічні відносини, Менеджмент, Логістика, Екологія, Прикладна механіка, Автоматизація та комп’ютерно-інтегровані технології та інші».

Іспанія, 2019 рік (Університет Корунья, м. Корунья)

«Перебувала на запрошення іспанських колег. Презентувала Луцький НТУ перед викладачами і студентами. Проводила лекції для студентів. Був підписаний договір про співпрацю між університетами. Працюємо над створенням програми подвійного диплому».

Довгострокове (семестрове) стажування (Програма «Запрошений професор» із викладанням:

Португалія, 2019-2020 роки (Політехнічний університет Браганси, м.Браганса).

«Брала участь у програмі «Запрошений професор» у Політехнічному Університеті Браганси (Португалія), яка тривала з 15 вересня 2019 року до 16 лютого 2020 року. Викладала дисципліну «Менеджмент міжнародних проектів» для бакалаврів англомовної програми «Міжнародний бізнес менеджмент» обсягом 6 кредитів ESTC.

Брала участь у підготовці проектної заявки регіонального проекту програми ERASMUS+ «MRIA - Measuring-up: Retraining and Improving the Academy», лідером якого є  Політехнічний Університет Браганси, а Луцький НТУ є учасником. Номер проектної заявки 619067-EPP-1-2020-1-PT-EPPKA2-CBHE-JP. Бюджет проекту складає 893.356 €.

Провела воркшоп «Розвиток нового продукту» для колег і студентів спільно з професором Ivan Francisco Martinez Neri університету University College Lillebael (Оденсе, Данія);

Брала участь у воркшопі «How to kick-off Co-creation Project in your Higher Education Institution», тренер Генеральний директор міжнародної інноваційної платформи Demola Global Ville Kairamo (30 січня 2020 року). Проводила спільні наукові дослідження з колегами і студентами з Політехнічного Університету Браганси. Результати досліджень були опубліковані у Міжнародному науковому виданні Inventions (Швейцарія), яке входить до видань наукометричної бази Scopus. Брала очну участь у  4 Міжнародних наукових конференціях».

Ольга Гаврилюк, доцент кафедри обліку і аудиту

«Завдяки роботі у Луцькому НТУ я мала можливість отримати новий досвід в університетах Польщі, Португалії, Фінляндії. Люблінська Політехніка вразила потужністю матеріальної бази. Варшавська Академія Леона Козьмінського – приклад одного з успішних приватних вузів Європи. Тут ознайомилась із практичними моментами навчання, використанням новітніх технологій, окремі з яких для нас здаються космічними. На базі Вищого Семінаріуму Духовного у Варшаві було організовано цікавий круглий стіл за участю польських експертів на тему «Академічна доброчесність: виклики сучасності», що дозволило мені зрозуміти наскільки серйозно поставлено це питання у європейських ЗВО.

За програмою академічних обмінів побувала у Політехнічному інституті Браганси, Португалія. Це була незабутня поїздка, переплетена не лише навчанням, а й подорожами, океаном, цікавими людьми з усього світу, які навчаються в Брагансі. Там я зрозуміла як важливо організовувати не тільки навчальних процес, а й дозвілля студентів. Щасливе і цікаве студентське життя –найкраща реклама університету.

З Фінляндії повернулась за день до запровадження в Україні карантину. І жодного разу не пошкодувала про участь у стажуванні. Випала нагода бути на зустрічах з представниками фінської освіти: від дитячого садочку, школи, коледжу до керівництва відділу освіти у мерії. Найбільше вразила організація вищої освіти Університету Сатакунти. Є окремі спеціальності, які вивчаються повністю дистанційно, навіть диплом можна отримати поштою. Звичайно це вимагає стовідсоткової об’єктивності, технічної оснащеності, підготовки викладачів, але це є можливим і працює у фінів!»

Кафедра інженерії програмного забезпечення

Викладачі кафедри ІПЗ Наталія Ліщина, Юлія Повстяна, Олена Сіваковська, Андрій Ящук, Валерій Ліщина та Михайло Потейчук проходили стажування на факультеті електротехніки та інформатики в університеті Люблінська політехніка. Тут викладачі ознайомилися із факультетом електротехніки та інформатики, його структурою та змістом підготовки студентів в областях «Інформатики», «Опто- і мікро-електроніки», «Сенсорної технології і обробки сигналів», «Ергономіки», «Розробки програмного забезпечення», «Мікропроцесорної технології», «Комп’ютерних мереж і ІР-мереж», «Адміністрування комп’ютерних мереж» і «Інформаційної безпеки».

«Керівник стажування, Пан Павло Комада, добре ознайомив нас зі спеціальностями, їх застосуванням в умовах польського трудового ринку професій, попиті на ринку праці та працевлаштуванні випускників.

Ми отримали поглиблені теоретичні знання та набули практичних навичок, що дають можливість застосовувати інноваційні технології, форми, методи та засоби науково-педагогічної роботи в практичній підготовці бакалаврів та магістрів з комп’ютерних спеціальностей.

Загалом, ця поїздка принесла кожному із нас багато позитивних вражень, нового досвіду для викладацької діяльності та іншої корисної інформації від зарубіжних колег, а також було сформовано нові наукові зв'язки», - стверджують викладачі.

Лілія Потапюк, доцент кафедри професійної освіти та комп'ютерних технологій

«Брала участь у міжнародній конференції «Checkpoint: HEALTH» – Річна конференція Програми в рамках Програми транскордонного співробітництва «Польща-Білорусь-Україна» 2014-2020 (м. Гродно, Республіка Білорусь, 25 червня 2019 року). Метою якої була підтримка процесів транскордонного співробітництва, представлення поточного стану реалізації програми через співпрацю у галузі охорони здоров’я та популяризацію здорового способу життя та обмін досвідом між країнами-учасниками. Також, в рамках поїздки, мала нагоду, перевірити свою фізичну форму під час плавання на байдарках та їзди на велосипеді.

28-29 вересня 2019 р. брала участь у серії тренінгів у сфері міжособистісних та соціальних навичок у рамках проекту «Співпраця університетів для підтримки розвитку безпеки і кризового управління Люблінського і Луцького транскордонних регіонів» Програми транскордонного співробітництва «Польща-Україна-Білорусь» 2014-2020. Бенефіціарами проекту були Луцький національний технічний університет та Люблінський католицький університет Яна Павла ІІ, які організували та провели серію тренінгів у сфері міжособистісних та соціальних навичок.

Навчання проходило два дні в м. Любліні (28-29 вересня 2019 року). Для підвищення компетенції учасників були проведені тренінги у таких сферах: емоційний інтелект, прагнення до результатів, емоційний контроль, орієнтація на дії подолання стресу, командна робота, управління командою, організація власної роботи. 

Для покращення здоров’я та підвищення працездатності для всіх учасників були проведені тренінги з біологічного зворотного зв’язку (biofeedback). Методика дала можливість надати кожному учаснику інформацію про фізіологічні особливості людського тіла, стан і зміни власних фізіологічних процесів.

Також, зовсім нещодавно (з 9 по 11 грудня 2019 року) мала візит до Словаччини, де разом із делегацією Луцького НТУ напрацювали певні шляхи співпраці з колегами із провідних ЗВО, познайомились з умовами і підходами викладачів та студентів щодо процесу навчання та дослідницької діяльності. Варто зауважити, що словацькі університети мають потужну наукову базу та чудово оснащені лабораторії.

Крім того, у вільний час мали можливість познайомитися з містами та відчути атмосферу студентського життя за кордоном».

З 29.01.2018 по 30.04.2018 р. декан факультету екології, туризму та електроінженерії Владислав Волинець та доцент кафедри електропостачання Микола Романюк проходили  наукове стажування у Люблінському технічному університеті «Люблінська політехніка» (м. Люблін, Польща). Метою стажування було набуття досвіду впровадження цінностей європейської освітньої системи у навчальний процес, вдосконалення професійної підготовки шляхом поглиблення і розширення професійних знань, умінь і навичок в галузі електроенергетики.

«За час проходження стажування ми ознайомились з організацією навчально-наукової роботи та матеріально-технічною базою факультету електротехніки та інформатики Люблінської політехніки. Під час проходження стажування відвідали заняття викладачів факультету, аби ознайомитися із методиками їхнього викладання та здобути новий досвід. Оглянули матеріально-технічне забезпечення університету, зокрема познайомилися із роботою лабораторії нетрадиційних джерел енергії та лабораторією техніки високих напруг», - коментує Владислав Волинець.

Наталія Гулієва, доцент кафедри прикладної механіки

«По запрошенню колег із Вищої Школи Економіки та Інновацій в Любліні (Польща) проходила стажування з 20 жовтня 2019 р. по 20 січня 2020 р. Метою поїздки було вивчення досвіду навчання студентів спеціальності 131 Прикладна механіка, налагодження освітньо-наукових контактів, підготовка навчальних посібників та наукових статей за кордоном. Одночасно склала іспит на знання польської мови.

Щиро дякую командам WSEI та WSSP за чудову співпрацю та організацію стажування, незабутні враження, набутий досвід та можливість познайомитися із хорошими людьми. Участь у стажуванні дозволила поглибити знання щодо питань, пов’язаних із вивченням досвіду навчання студентів спеціальності 131 Прикладна механіка, програм мобільності, закордонної співпраці та знання польської мови. Корисною була інформація стосовно можливостей організації дистанційного навчального процесу. Сподіваюся на подальшу плідну співпрацю».

Галина Єфімчук, доцент кафедри галузевого машинобудування та лісового господарства, пройшла наукове стажування в Університеті Кардинала Стефана Вишинського (м. Варшава, Республіка Польща, листопад 2018), що проводилось Польсько-українською фундацією “Інститут Міжнародної Академічної і Наукової Співпраці” (IIASC)  спільно з Фундацією АDD.

Метою стажування було ознайомлення із європейськими підходами щодо питання наукового плагіату і популяризація академічної доброчесності, а також підвищення кваліфікації освітян та поглиблення співпраці в академічній та науковій галузі між Україною і Польщею.

«Робоча виїзна програма у Варшаві передбачала участь у круглому столі за участю польських експертів компанії Plagiat.Pl “Запобігання плагіату в освітньому та науковому середовищі. Програмні засоби для виявлення можливого плагіату у наукових та академічних роботах”.

У рамках стажування було здійснено візит до Європейського Суспільно-Технічного Університету, де нам розповіли про практичні аспекти процедури перевірки та оцінки на плагіат, можливості навчання в їхньому освітньому закладі, отримання подвійного диплому та наукової співпраці.

Також, задля розвитку та популяризації спеціальності Технології легкої промисловості, ознайомлення зі світовими трендами сезону 2019/2020, новітніми технологіями, що застосовуються в текстильній галузі, та пошуку партнерів для наукової співпраці я взяла участь у Міжнародній текстильній виставці «Fast Textile 2019» (м. Варшава, Республіка Польща, 20-22 листопада 2019 р.).

Під час виставки проходив Текстильний форум, який включав лекції, присвячені технологіям та спеціалізованим стратегіям, що застосовуються в текстильній галузі. Це дало чудову можливість взяти участь у дискусійних панелях та обмінятися досвідом у сфері проведених заходів з навчально-науковими закладами», - зазначає Галина Єфімчук.

Викладачі кафедри прикладної механіки: доцент Людмила Самчук, ст. викладач Вікторія Пастернак та доцент Наталя Зубовецька, мали змогу пройти Міжнародне науково-педагогічне стажування «Інноваційні освітні технології: досвід європейського союзу та його впровадження у навчальний процес України» (м. Люблін, Республіка Польща). В рамках поїздки, викадачі відвідали науково-дослідний Інститут Люблінського науково-технологічного парку на базі Вищої Школи Економіки і Інновацій в Любліні (Польща).

 

«Ми мали змогу ознайомитися з історією розвитку IBRLPNT в цілому, зі спектром профільних спеціальностей в Університетах країн партнерів, навчально-методичними матеріалами, методами європейських методик навчання та викладання, а також з фундаментальними науковими дослідженнями в рамках написання спільних магістерських програм в університетах ЄС та світу.

Крім того, ми також відвідали центральні корпуси Люблінської Політехніки аби ознайомитися із  викладацькими методиками іноземних колег спеціальності «Прикладна механіка», а також налагодження освітньо-наукових контактів та залучення студентів до міжнародного обміну», - коментують науковці.

21-23 вересня 2017 року кафедра автомобілів і транспортних технологій Луцького НТУ, а саме: завідувач кафедри, доцент Ігор Мурований, доцент Валерій Стельмащук, доцент Надія Куць та доцент Василь Онищук взяли участь у Міжнародній конференції “Mobile machines 2017”, що проводилась в університеті імені Олександра Стульгінскіса (тепер університет Вітовта Великого (Каунас, Литва)). У конференції брали участь представники ЗВО Польщі, Латвії, Фінляндії, України, Росії та Білорусі.

З 19.02.2018 р. по 19.05.2018 р. викладач кафедри автомобілів і транспортних технологій Валерій Дембіцький, пройшов стажування на механічному факультеті в університеті Люблінська політехніка. «Особливий інтерес викликало знайомство з кафедрою приводів та електричних машин. Нас продемонстрували можливостями удосконалення існуючих електромобілів, та розробкою нових електромобілів.

20.09.2018 р. участь викладачів Валерія Дембіцького та Олександра Дубицького зі студентами кафедри автомобілів а і транспортних технологій у міжнародній виставці «Agroshow». Поїздка організована Технічним коледжом Луцького НТУ на запрошення фірми «Agromix» (м. Познань, Польща).

Алла Мартинюк, доцент кафедри української та іноземної лінгвістики

«З 2 по 6 березня 2020 року взяла участь в Міжнародному тижні для персоналу за програмою Еразмус+ КА 107, який організовувався Абертайським університетом в місті Данді, Шотландія. Була одним з представників академічного штату. Обговорили питання інтернаціоналізації освіти, працювали в міжнародних мобільних групах, дискутували та представляли свої проекти. Прослухали лекції та взяли участь в обговоренні цілей навчання студентів, методів оцінювання якості знань та залучення учасників навчання до наукової та практичної діяльності. Цінним також у цьому стажуванні було вивчення досвіду формування стратегії розвитку Абертайського університету. Познайомилися технічним забезпеченням цього вищого навчального закладу. Я вдячна адміністрації Луцькому НТУ та організаторам Міжнародного тижня за можливість поглибити свої знання та познайомитися з досвідом та підходами організації навчального процесу у ЗВО Європи».

Мирослава Купира, доцент кафедри фінансів, банківської справи та страхування. Міжнародне науково-педагогічне стажування «Organization of education process, training programs, innovative technologies and scientific work Wy?sza Szko?a Biznesu –  National-Louis University»  у Вищій школі бізнесу Національного університету Луїса, Новий Сонч, Республіка Польща  за програмою академічної мобільності (29 жовтня – 29 листопада 2029 року).

«Впродовж очної частини стажування (з 26 по 29 листопада 2019 року) відбулось безпосереднє ознайомлення з університетом, матеріально-технічною частиною університету, аудиторною та позааудиторною роботою у відповідності до змісту програми стажування, консультації, професійні дискусії, роботу з бібліотечним фондом університету. Значну увагу було приділено системі CloudA – Коледж у хмарі. Така інтегрована ІТ-система є досить актуальною на період дистанційного навчання та варта уваги. Відбулось знайомство з містом Новий Сонч та екскурсія з колегами у місто Краків. Мовою  стажування була англійська», - зазначає Мирослава.

Доценти кафедри галузевого машинобудування та лісового господарства Наталія Толстушко та Микола Толстушко пройшли стажування у період з 08.02.2019р. по 08.05.2019р. у м. Люблін (Республіка Польща), а саме – у Люблінській Політехніці. Під час стажування викладачі ознайомились з сучасним обладнанням технологічного парку Люблінської Політехніки, з методиками викладання в університеті та підходами щодо організації навчального процесу в сучасному європейському закладі вищої освіти. За результатом стажування представники нашого вишу отримали сертифікати, а також отримали масу позитивних вражень від старовинного Любліна та насиченої культурної програми.

21-23 жовтня 2019 року в місті Варшава, в Центрі науки “Коперник” та в Університеті кардинала Стефана Вишинського  при підтримці фонду “Шанс для тих, хто не бачить”, відбулася ХVІІ  Міжнародна конференція REHA FOR THE BLIND IN POLAND, в якій взяв участь завідувач кафедри комп’ютерних наук Юрій Тулашвілі.

«Метою даної конференції було пропагування можливостей людей з порушеннями зору, обговорення їх проблем з соціалізації в сучасному інформаційному суспільстві. Учасниками конференції стали представники країн Польщі, Ізраїль, Македонії, Німеччини, Білорусії, Казахстану, України, Угорщини, Великої Британії, США, Швеції. Пленарні засідання та круглі дискусійні столи було проведено в Центрі науки “Коперник” та трансльовано засобами медіа в Інтернет. Секційні засідання були проведені в Університеті кардинала Стефана Вишинського.

Під час візиту я представляв наш університет та виступив під час круглого столу “East – West meeting” на тему “Стан інтеграції людей з інвалідністю зору в Україні. Роль ІКТ в соціалізації осіб з порушеннями зору”, - коментує Юрій Тулашвіллі.

Завідувач кафедри професійної освіти та комп’ютерних технологій Віталій Кабак проходив стажування з 16.01.2018 р. по 16.04.2018 р. на факультеті електротехніки та інформатики в Технічному університеті «Люблінська політехніка» (Польща).

«В програму проходження підвищення кваліфікації було включено не тільки знайомство з факультетом та університетом, але і знайомство з науково-дослідною роботою в Люблінській політехніці, зокрема з лабораторіями в вимірювальному новозбудованому корпусі.

Пригадуючи період стажування можна відмітити, що вже після приїзду і благоустрою в домі студента №3, було заплановано відвідати ряд науково-дослідних лабораторій у вимірювальному корпусі на майбутній робочий тиждень, обговорено планування проходження стажування та інші організаційні заходи.

В перший день здійснили короткий екскурс факультетом електротехніки та інформатики, ознайомились з його структурою та змістом підготовки студентів в областях «Інформатика», «Розробка програмного забезпечення», «Програмування», «Технологія виготовлення програмного забезпечення», «Веб-програмування», «Мобільні системи і мультимедійна техніка» та ін.

Керівник стажування, пан Павел Комада, добре ознайомив нас зі спеціальностями, їх застосуванні в умовах польського трудового ринку професій, попиті на ринку праці та працевлаштуванні випускників. Для нас, стажистів, було підготовлено і подаровано два інформаційні носії журнального типу для проходження дистанційного стажування і отримання необхідної інформації щодо факультету та наших обраних тематик», - розповітає Кабак.

«Під час проходження стажування нами було відвідано ряд науково-дослідних лабораторій у вимірювальному корпусі. Ми відвідали і детальніше ознайомилися з організацією науково-дослідної роботи в оптоволоконній лабораторії та науково-дослідними установками, які знаходяться в її приміщенні.

Корисною була бесіда з Павлом Комадою щодо досвіду, методів, методичного забезпечення і інших застосувань для здійснення програмованого контролю знань студентів. Нами було обговорено систему контролю знань студентів, їх можливості та обов’язки, вимоги до знань та умінь студентів, вимоги щодо відчислення студентів, можливості здачі та перездачі академічної заборгованості, облік відвідування та його вплив на оцінювання студентів і таке інше. Далі пан Павел детальніше ознайомив нас з організацією науково-дослідної роботи в лабораторії комп’ютерних наук. В загальному було охарактеризовано нові форми і методи застосування інноваційних технологій у навчальному процесі, ознайомлення з сучасними технологіями та можливостями реалізації розробки програмного забезпечення, з методикою викладання дисциплін «Основи програмування», «Прикладне програмування» та «Web-програмування», «Апаратні та програмні засоби відеомонтажу» тощо.

Насамкінець, для нас було організовано екскурсію по старому місту Любліна. Ми відвідали багато цікавих історичних місць, на які так багатий стародавній Люблін», - підсумував Віталій Кабак.

Згідно з планом підвищення кваліфікації викладачів  кафедри приладобудування Технологічного факультету Луцького НТУ, а також на підставі укладеного договору про співпрацю між Луцьким НТУ та Щецінською Морською Академією, доцент Ірина Марчук проходила стажування в Щецінській Морській Академії (Республіка Польща) в період з 06.05.2019 р.  по 24.05.2019 р. за проектом «Нові Горизонти».

 

«Проходила стажування на кафедрі інженерії продукції факультету Транспортної інженерії Щецінської Морської Академії. Під час навчання  залучалась до проведення лекційних та практичних занять зі студентами  магістерської підготовки  з дисципліни Теорія систем. Крім того, мала можливість ознайомитись з матеріально-технічною базою Морської Академії, методичною документацією кафедри та науковими і методичними розробками професорсько-викладацького складу кафедри, ознайомитись з особливостями організації навчально-виховного процесу та дозвіллям студентів Академії», - коментує Ірина Марчук.

Олена Третяк, інформаційний відділ Луцького НТУ