Школа майбутнього, лего-роботи, безпілотник та органічне добриво, - у Луцькому НТУ презентували наукові досягнення

Школа майбутнього, лего-роботи, безпілотник та органічне добриво, - у Луцькому НТУ презентували наукові досягнення

В рамках XIII фестивалю науки у Луцькому національному технічному університеті відбулося справжнє свято науки і техніки. Так, представники усіх факультетів презентували власні досягнення та здобутки у науковій царині.

І направду, подивувати присутніх було чим, адже такої кількості пристроїв, макетів, роботів та навіть літаків годі й шукати. Розробки студентів та викладачів ЗВО мають унікальний характер та є актуальними як для побутового використання, так і в промислових масштабах. А краси й тендітності представленим винаходам додали творчі роботи студентів-дизайнерів.

Зокрема, кафедра інженерної графіки презентувала стенд для показу голографічних зображень. Завдяки йому студенти можуть побачити тривимірні моделі, рекламні ролики із 3D-ефектом. Розробка, кажуть викладачі, покращує сприйняття матеріалу в навчальному процесі. Стенд є навчальним, а не промисловим, проте його широко можна застосовувати у рекламній галузі для презентації різних продуктів та привертати увагу споживача спецефектами.

Крім того, студенти факультету комп’ютерних наук та інформаційних технологій похизувалися власноруч зібраною робототехнікою. Так, вони представили роботи, зібрані з Лего.

«Це стандартні набори Лего, деякі з них були з готовою прошивкою, а деякі ми складали власноруч на основі готових муляжів, але певні елементи доробляли самі. Подібні речі дають старт вивченню робототехніки. Загалом скласти подібного робота можна за півтори години і стільки ж часу знадобиться для програмування, в залежності від складнощів програми», - розповідають студенти.

Досягнення кафедри електроніки та телекомунікації були продемонстровані у вигляді безпровідної системи відео спостереження та приладу для вимірювання електромагнітного випромінювання. Останній, зазначають розробники, має конструкцію, що працює на частотах ВВ-діапазону тобто на 3-4кГц і в цьому його перевага. В цілому, процес виготовлення, встановлення та синхронізації зайняв близько місяця.

Натомість студенти кафедри автоматизації та комп’ютерно-інтегрованих технологій представили до уваги присутніх сортувальний апарат,  який ідентифікує кульки за кольорами. Використовувати прилад, кажуть юні винахідники, можна в побуті і навіть для забави дітям, а можна і в масштабах заводів, фабрик, де є безліч технологічних процесів, в яких існує необхідність сортування певних речей за кольорами.

«Насправді матеріал не важливий, в апараті стоїть датчик кольору і мікроконтролер. Останній отримує інформацію з датчика, розуміє, який це колір, тоді спрацьовує двигун, який повертає ручку, а та, своєю чергою, кидає кульки у правильну ланку», - розповідають студенти.

Чи не найбільшим експонатом виставки стала система запуску супроводження безпілотного літального апарату. Перед запуском, його готують до польоту, завантажують маршрут, тобто дають завдання і він автономно летить, сам повертається та сідає. Відстань польоту, кажуть науковці, залежить від батареї та власне завдання. Найдовший шлях цього безпілотника сягав близько 100 кілометрів, а основною місією є розвідування, наприклад патрулювання над лісами.

Побачити на виставці можна було й двигун на неодимових магнітах та ультразвуковий рівномір. Перший, зазначають розробники, працює, завдяки сонячному світлу. Спочатку виробляє  електромагнітне поле, яке взаємодіє із самим магнітом, а тоді починає обертатися. Використовувати прилад можна як генератор. Натомість ультразвуковий рівнемір дозволяє виміряти рівень води чи іншого матеріалу у ємкості, наприклад в баку. Спочатку генератором звукових хвиль до рідини подається звук, хвиля на частоті 40кГц відбивається і на табло рівноміра відображається показник об’єму, відсотки заповнення та температура в середині. Дану модель можна використовувати на водосховищах, пластмасових заводах тощо.

Навчаються студенти у Луцькому НТУ складати, програмувати та використовувати сонячний трекер та роботизовану руку.  На виставці науковці показали мінімізовану руку, оскільки на підприємствах вона має значно більший вигляд. Так, виконувати вона може будь-які функції, монотонні роботи, які важко зробити людині. Щодо сонячного трекеру, то він слідкує за сонцем, а в залежності від освітлення, його панель обертається. Такий прилад може живити цілий будинок. Чотири датчики вирівнюють освітлення, тому прилад спрацьовуватиме навіть в темну пору, але відповідно не матиме достатньої енергії для обертання.

Результати дослідження актуальних для сільськогосподарських підприємств представили на кафедрі екології та агрономії. Науковці показали технологію виготовлення органічного добрива, методом біоферментації. Добриво має низку переваг над традиційними його видами, зокрема не має характерного  для добрива різкого запаху, гельмінтів, червів, збудників хвороб, а головне, насіння, яке могло туди потрапити, не має схожості, відповідно не буде бур’янів.

«Можемо стверджувати, що таке добриво дає доступність до поживних речовин, щоби нормально живилися рослини, а також має високі агрономічні показники. Термін виробництва добрива дуже невеликий - від 10 до 14 днів. Якщо порівняти, то одна тонна добрива еквівалентна 7 тоннам гною. Ми маємо 5 патентів на корисну модель виготовлення продуктів біофрагментації з додаванням зернистих та жорнових фосфоритів, відповідно маємо охоронні документи, а щоби запустити у виробництво потрібно лише 50-100 тисяч гривень. Це готова, економічно вигідна, запатентована розробка, втім поки вона використовувалася як експеримент на дослідних полях», - кажуть на кафедрі.

Науковці факультету бізнесу продемонстрували колекції грошей. Так, присутні могли оглянути колекцію монет України, випущеними Нацбанком ще з 1995 року.  

«У 1995 році була випущена перша монета і з того часу щороку випускається їх певна кількість, що присвячені видатним діячам України та історичним подіям у нашій державі. Про загальну кількість монет в колекції сказати важко, але враховуючи, що щороку банк випускає 30-40 монет, то їх назбиралося уже чимало. Тут представлені монети зі звичайного металу, адже існують ще срібні та золоті», - зазначають на факультеті бізнесу.

Натомість унікальність іншої колекції з ФБ полягає в тому, що у ній представлені технології сучасних та колишніх паперових грошей, різноманіття грошових систем. Її автор додає, що світ можна пізнати саме через гроші, адже надто цікаво побачити місцеві кошти у різних куточках світу та скористатися ними. Загалом в колекції представлені купюри із більше 70 країн.

Естетику у науці показали студенти та викладачі факультету будівництва та дизайну Луцького НТУ. Так, кафедра будівництва та цивільної інженерії презентувала проект «Школа майбутнього» для української молоді. У цій роботі студентка магістратури показала своє бачення, якою має бути сучасна школа для українських дітей із нестандартними формами, класами, цікавим зонуванням та благоустроєм. В Луцьку, кажуть, для такої школи місця доволі мало, а от збудувати освітній заклад на околицях міста було б цілком доречно.

Найбільш творчі студенти Луцького НТУ до загального огляду запропонували живописні роботи, на яких зображені архітектура, натюрморти, квіти. Вони виконані в різних техніках, переважно масляними та акриловими фарбами. В кожної картини своя побудова та авторська техніка, а виконували їх студенти із різних курсів в межах навчального плану та проходження рисувальної практики.

Не вистачило б і одного дня, аби детально оглянути кожну із розробок та вникнути у її специфіку. Втім, після побаченого, із впевненістю можна сказати, що потенціал українців у науковій царині безмежний, молодим науковцям вистачає ідей та натхнення, аби розвивати свої таланти й втілювати їх у життя. Тож бажаємо незгасимої сили і наснаги на нові звершення та відкриття!

Ілона Карпюк, інформаційний відділ Луцького НТУ

Більше фото за посиланням: https://www.facebook.com/pg/LutskNationalTechnicalUniversity/photos/?tab=album&album_id=1240083212812393