Студенти-будівельники опановують навики обстежень та енергоаудиту будівель на закладах освіти

Студенти-будівельники опановують навики обстежень та енергоаудиту будівель на закладах освіти

Питання економії енергоресурсів у сучасному світі постає надзвичайно гостро. Енергетична криза відчутно вплинула і на будівельний комплекс – існуючі будівлі споживають багато енергії, а зведення нових  потребує додаткових енергетичних затрат, тому й вимоги до енергоефективності об’єктів щоразу підвищуються.

На сьогодні інженер-будівельник повинен не тільки вміти проектувати і зводити енергоефективні будівлі, а й привести вже експлуатовані споруди до рівня сучасних вимог. Для того, щоб будівлі відповідали цим вимогам, необхідно виконати ряд змін в огороджуючих конструкціях, що дасть змогу суттєво зменшити витрати на утримання і експлуатацію. Однак подібні зміни можна здійснювати лише після детального обстеження і ретельних розрахунків із повним розумінням будівельної справи.

Для того, аби студенти мали змогу проводити такі обстеження, між Луцьким НТУ та управлінням освіти Луцької міської ради було укладено договір про співпрацю. Ініціатором виступив доцент кафедри промислового та цивільного будівництва Орест Пахолюк. «Він один із найдосвідченіших викладачів нашої кафедри в галузі енергозбереження, питаннями енергоефективності займається уже понад 15 років, – зауважила завідувач кафедри промислового та цивільного будівництва Луцького НТУ Ольга Ужегова. – Орест Пахолюк готував програму розвитку Волинської області у плані енергозбереження в будівництві на 2000–2010 роки, керував студентськими науковими проектами-переможцями Всеукраїнських конкурсів, у 2013 році пройшов навчання і отримав сертифікат енергоаудитора». 

В рамках вивчення предмета «Забезпечення енергоефективності будівель та споруд» студентами спеціальності «Промислове та цивільне будівництво» факультету будівництва та дизайну Луцького НТУ мали змогу провести зовнішнє обстеження та обміри будівель закладів освіти, виконати їх енергоаудит, результати якого надали управлінню освіти разом із даними тепловізійного обстеження та енергетичними паспортами будівель. Місцем проведення обстежень було вибрано навчальні корпуси загальноосвітніх шкіл Луцька: Луцької спеціалізованої школи І–ІІІ ступенів № 1, Луцької загальноосвітньої школи І–ІІІ ступенів № 2, Луцької загальноосвітньої школи І–ІІІ ступенів № 3, Луцької гімназії № 4 імені Модеста Левицького, Луцького навчально-виховного комплексу № 9, Луцької загальноосвітньої школи І–ІІ ступенів № 11-колегіуму.

 

 

 Ознайомлення з роботою тепловізора

 

 

  Вигляд будівлі на екрані тепловізора

 

Для обстежень було обрано заклади освіти з декількох причин: значна частина будівель знаходиться в експлуатації тривалий термін і споруджена без урахування сучасних норм енергозаощадження; до цих об’єктів ставлять підвищені санітарно-гігієнічні вимоги щодо мікроклімату всередині приміщень; освітяни не є комерційними організаціями і не мають змоги замовити недешеву процедуру енергетичного аудиту.

Результати обстежень та енергоаудиту будівель були обговорені під час круглого столу «Енергоаудит як основа підвищення енергоефективності будівель», який проводила кафедра промислового та цивільного будівництва на базі Луцького національного технічного університету 7 травня 2014 року.

 

 

 Під час засідання круглого столу

 

 

 Під час доповіді: студент Роман Кучеровський, керівник Орест Пахолюк

 

Участь у заході взяли начальник управління містобудування та архітектури Луцької міської ради Леонід Герасимюк, заступник директора департаменту житлово- комунального господарства Луцької міської ради Микола Осіюк, начальник відділу з енергозбереження управління економіки Луцької міської ради Костянтин Патрикеєв, виконуючий обов’язки начальника Державної інспекції архітектурно-будівельного контролю у Волинській області Андрій Пиріг, начальник управління освіти Луцької міської ради Олег Гребенюк, інженер-будівельник управління освіти Луцької міської ради Юрій Коцур, директори загальноосвітніх шкіл Луцька, студенти та викладачі Луцького НТУ.

«Рівень освіти у Луцькому НТУ постійно зростає, а студенти-будівельники отримують хороші знання, підкріплені реальними практичними навиками обстежень та енергоаудиту із застосуванням новітнього обладнання», – зазначив у своєму виступі Леонід Герасимюк, начальник управління містобудування та архітектури Луцької міської ради.

 

 

Про результати обстеження школи № 1 доповідає Ірина Маркова

 

 

 Про результати обстеження школи № 9 доповідає Андрій Ящинський

 

Учасники круглого столу активно дискутували та обмінювалися пропозиціями стосовно підвищення енергоефективності будівель.

З початком нового опалювального сезону обстеження та енергоаудит будівель закладів освіти Луцької міської ради згідно Договору про співпрацю буде продовжено. До речі, будівельна наукова лабораторія Луцького НТУ зможе здійснювати тепловізійні обстеження будь-яких об’єктів на замовлення фізичних та юридичних осіб.

 

Кафедрa промислового та цивільного будівництва