«Ті, що відкривають шлях до успіху». #31 Кафедра української та іноземної лінгвістики

«Ті, що відкривають шлях до успіху». #31 Кафедра української та іноземної лінгвістики

На сайті Луцького НТУ продовжується проект «Ті, що відкривають шлях до успіху». Тут ми знайомимо вас із своїми кафедрами, їхніми особливостями та унікальними досягненнями, а також особистостями, завдяки яким наші випускники стають успішними.

Сьогодні для вас гостинно відчиняє двері і розкриває деякі свої «секрети» кафедра української та іноземної лінгвістики (факультет фінансів, обліку, лінгвістики та права).

Про нас

Кафедра української та іноземної лінгвістики – це молодий, творчий і науково потужний колектив під керівництвом к.філол.н. Смаль Оксани Віталіївни, який забезпечує гуманітарну складову у навчальному процесі університету. Функціонує кафедра у складі факультету фінансів, обліку, лінгвістики та права, під керівництвом декана Ігоря Андрущака. Зокрема, 16 викладачів кафедри (доктор та кандидати наук) допомагають студентам Луцького НТУ стати висококласними професіоналами через викладання мовознавчих (українська мова за професійним спрямуванням, іноземні мови) та дотичних до них дисциплін.

Чим ми важливі?

«Без усякої іншої науки ще можна обійтися, без знання рідної мови обійтися не можна» (Олександр Олесь)

Комунікативна складова – важливий чинник в характеристиці  сучасного фахівця, який буде затребуваний на ринку праці. Досконале володіння професійною рідною мовою, яку викладають у нас на кафедрі, дозволить  якісно репрезентувати фахові знання, вміти будувати та виголошувати зв’язні тексти з фахової тематики, спонтанно включатися в розмову та підтримувати її на високому рівні. Крім того, мовна компетенція фахівця – це володіння спеціальними етикетними формулами, які роблять мовлення етичним, естетичним, що необхідно для успішного виконання професійних обов’язків та самореалізації.

«Вам ніколи не зрозуміти одну мову, якщо ви не розумієте хоча б дві» (Джофрі Уіланс).  

Володіння іноземними мовами – це, безперечно, вимога часу, ключ до успіху в сучасному світі! Людина, що знає кілька мов, – більш впевнена в собі, вільніша у виборі життєвого шляху, це різнобічно розвинена особистість, здатна до швидкого засвоєння всього нового. І що глибше рухатиметься Україна в бік європейської інтеграції, то більший буде попит на фахівців, що володіють іноземною мовою, і не однією. То ж ми допомагаємо студентам оволодіти англійською, німецькою, польською мовами саме на тому рівні, щоб в майбутньому вони могли спілкуватися зі своїми іноземними партнерами без перекладача.

2018 року за ініціативи ректора проф. Савчука П.П. на кафедрі відкрито спеціальність «Прикладна лінгвістика», за якою готуємо фахівців у сфері комп’ютерної лінгвістики.

Чим цікава нова спеціальність?

Нова унікальна спеціальність в Луцькому НТУ – це нагальна потреба часу, зумовлена глобальною комп’ютеризацією  інформаційної сфери суспільства. Це потребує відповідних фахівців для створення та експлуатації автоматизованих інтелектуальних систем на базі природних мов. Саме таких спеціалістів готує наша кафедра. Випускники спеціальності «Прикладна лінгвістика» – це фахівці, які здобувають поглиблені знання у сфері нових комп’ютерних технологій, що в результаті передбачає комунікаційну та інформаційну діяльність у сучасному інформаційно-технічному просторі.

Наші випускники зможуть реалізувати себе  як розробники програмного забезпечення, інженер інформаційних систем, програміст, веб-дизайнер, адміністратор баз даних, перекладач, викладач англійської та німецької мов, викладач інформатики та програмного забезпечення.

Наукова діяльність кафедри

«Наука – магія, яка працює» (Курт Воннегут)               

Викладачі кафедри, як і належить, йдуть в ногу з часом, постійно підтверджуючи свій професійний рівень публікацією наукових праць в Україні та за її межами у найбільш рейтингових журналах (Польща, Білорусь, Німеччина, Данія) участю у різноманітних наукових проектах, грантах.

Зокрема, кафедра долучилася до трьох проектів: «Інноваційний університет і лідерство. Фаза IV: комунікаційні стратегії та відносини університет-школа» (2018 жовтень-листопад); Проєкт «Співпраця університетів для підтримки розвитку безпеки і кризового управління Люблінського і Луцького транскордонних регіонів» Програми транскордонного співробітництва Польща-Білорусь-Україна (2014-2020); чинна програма «Управління інтернаціоналізацією та німецько-українським академічним співробітництвом 2020-2021»,  програма Німецької служби академічного обміну (DAAD) «Support for the internationalisation of Ukrainian higher education institutions – continuing education programmes for administrators at Ukrainian higher education institutions in education and academic management (2019–2021)», що  підтримується Федеральним міністерством освіти і науки Німеччини.

Крім того, проф. Ковальчук О.С.  взяла участь у тренінгу з реалізації проектів для транскордонних команд в рамках Програми територіального співробітництва ЕаРТС Білорусь-Україна.

Доцент Мартинюк А.П. у складі делегації Луцького НТУ брала участь у Міжнародному тижні для персоналу за програмою Еразмус + КА 107, організованого Абертайським університетом м.Данді, що у Шотландії.   

Студентство – це стан душі

Безперечно, університету не буде без головної його складової – студента. Тому ми надзвичайно цінуємо наших студентів і намагаємося зробити процес навчання не лише корисним, але й цікавим. Для цього на кафедрі постійно організовуємо  заняття з носіями мови. Зокрема, два роки поспіль зі студентами та викладачами університету працював волонтер Корпусу миру США Дж. МакКрола й учасниця програми «Стипендія імені Фулбрайта» Шерилін Гаррінгтон, яка досліджувала методику викладання англійської мови і допомагала у проведенні позакласних занять та мовних гуртків.

Крім того, у нашому університеті ось уже скільки часу навчаються студенти з різних країн (Лівія, Конго, Нігерія та ін.). З ними, звичайно ж, працюють викладачі нашої кафедри, навчаючи їх української мови, другої іноземної мови, залучаючи до наукових, культурних, мовних надбань України.

Наші студенти надзвичайно талановиті, займаються науково-дослідною роботою, про що свідчать дипломи про участь та перемоги у різноманітних конкурсах, олімпіадах, конференціях, змаганнях.

Відпочиваємо навчаючись

Шлях до знань у студентів пролягає не лише традиційно, через аудиторні заняття, а й через відпочинок та святкування. Вони – активні організатори та учасники свят тих країн, мову яких вивчають, різноманітних пошанних заходів тощо (Halloween, Farewell party for Jason McKrola). Це ще один дієвий спосіб поліпшення мовної компетенції.        

                               

Крім того, наші студенти беруть участь у всіх заходах, що відбуваються в університеті: усі писали Всеукраїнський диктант національної єдності,  святкували День захисника Вітчизни, були учасниками Дебюту першокурсника,  активно провели День здоров’я, крім того, студенти-прикладники ще й неабиякі поціновувачі театру.

Отже, якщо бажаєте змінити себе і світ навколо, ПРИКЛАДНА ЛІНГВІСТИКА – це для вас!