ВПЕРШЕ В ЛУЦЬКОМУ НТУ – МІЖНАРОДНА КОНФЕРЕНЦІЯ З ІСТОРІЇ

Вперше в Луцькому НТУ –
міжнародна конференція з історії

1–2 жовтня 2015 року в актовому залі нашого університету проходила Міжнародна науково-практична конференція «Німці в історії Волині», присвячена 100-літтю депортації волинських німців, 75-літтю завершення німецької колонізації на Західній Волині та 40-літтю Історичного Товариства «Волинь».

До цього часу ні в Україні, ні за її межами історія німецької національної меншини на Волині не ставала предметом спеціального обговорення науковців, до того ж, на такому високому рівні. Особливістю для нашого навчального закладу є те, що вперше в його стінах відбувалася міжнародна наукова конференція на історичну тематику.

Проект було здійснено з ініціативи Луцького національного технічного університету, Історичного товариства «Волинь» (ФРН), Ґеттінґенського дослідницького центру (ФРН), Ради німців України, Міжнародної громадської організації «Товариство німців України – Відергебурт» за фінансової підтримки Федерального міністерства внутрішніх справ Німеччини через Благодійний Фонд «Товариство Розвитку».

Окрім цього, співорганізаторами конференції виступили також Волинська обласна державна адміністрація, Посольство Федеративної Республіки Німеччини в Україні, Інститут культури та історії німців Північно-Східної Європи (Люнебург, ФРН), Волинська обласна організація Національної спілки краєзнавців, Адміністрація Державного історико-культурного заповідника у м. Луцьку, Церква євангельських християн-баптистів «Дім Євангелія» у м. Луцьку, Державний архів Волинської області та Волинський краєзнавчий музей

На адресу оргкомітету конференції надійшло понад 60 заявок із 7 країн світу: України, Німеччини, Латвії, Білорусі, Росії, США та Канади. Реально взяли участь у роботі конференції представники 5 країн (крім США та Канади).

За два дні роботи з доповідями виступило 26 доповідачів. Тематика виступів була різноманітною і висвітлювала різні сторони життя та діяльності німецької національної меншини на Волині з найдавніших часів до сьогодення. Слід зазначити високий науковий рівень переважної більшості виголошених доповідей.

Під час роботи конференції у фойє корпусу «Б» працювало вісім тематичних виставок: «Публікації про волинських німців», «Літературна творчість волинських німців», «Німецькі колонії Волині на картах», «Музей волинських німців-переселенців у Лінстові», «Історичному Товариству Волинь – 40 років», «Депортація волинських німців мовою архівних документів», «Маловідомі портрети німців-колоністів Східної Волині (1942 р.)», «Аерофотознімки німецьких колоній Західної Волині (1937–1938 рр.)». Вони були складовою частиною всього проекту. Автори й упорядники їх – викладачі кафедри інженерної педагогіки, психології та українознавства М. П. Костюк, О. М. Жук, Л. М. Мялковська, Л. Ю. Тиха, Л. М. Потапюк, І. В. Сушик, Я. М. Мартинюк, О. Л. Майборода, І. В. Тищук.

У другій половині дня 1 жовтня біля приміщення Луцької євангелічно-лютеранської кірхи відбулася церемонія відкриття пам’ятного знаку, присвяченого волинським німцям, депортованим у 1915-1916 рр. за наказом вищого військового керівництва царської армії до віддалених губерній Російської імперії. Цікаво та емоційно про цю трагічну сторінку з історії волинських німців розповіли студенти Луцького НТУ Владислав Вітюк та Вікторія Рожко (БДН-31). Кульмінацією церемонії став момент зняття білого полотнища з меморіальної дошки Головою Історичного Товариства «Волинь» з ФРН Герхардом Кьонігом та доцентом кафедри інженерної педагогіки, психології та українознавства Михайлом Костюком. Після цього для учасників та гостей конференції було проведено цікаву екскурсію до Луцького замку.

На підсумковому засіданні всі учасники та гості конференції відзначили високий рівень її організації і висловили щиру вдячність за надану можливість взяти участь у роботі.

Зазгачимо,що в підготовці та проведенні конференції активну участь взяли студенти різних факультетів університету. Зокрема, технічну допомогу у підготовці та монтажі виставок надали: Д. Шевчук (БДН-21), М. Созонік, Б. Чугай та К. Шевчук (Д-21), Ю. Лещенко та І. Ярощук (АПС-11), О. Луцюк, Д. Мельник, А. Монюк та А. Суханов (КСМ-11). А допомагали зустрічати учасників та гостей конференції, проводити їх реєстрацію і надавати необхідні консультації та інформацію студенти груп БДН-21 та БДН-22.

Михайло Костюк,
доцент кафедри інженерної педагогіки,
психології та українознавства