ДОСЯГНЕННЯ УКРАЇНСЬКИХ ВЧЕНИХ В ГАЛУЗІ НАУКИ ТА ТЕХНІКИ

ДОСЯГНЕННЯ УКРАЇНСЬКИХ ВЧЕНИХ В ГАЛУЗІ НАУКИ ТА ТЕХНІКИ

 

В Україні справді багато видатних науковців, якими варто пишатися. Недарма науковий потенціал Україні вважається одним з найкращих в Європі, і наші вчені є авторами безлічі винаходів в різних галузях науки. Щорічно кожну третю суботу травня в Україні відзначається День науки.

І святкувати є що: кожен рік вчені з України створюють близько 15 тисяч винаходів.

Завдяки українським вченим з’явилися винаходи, які зараз відомі у всьому світі.

Так що ж таке наука?

Н ? новизна ? все нове, що недавно пізнали, усвідомили, відчули, що було невідомим, непізнаним!

А ? актуальність досліджень ? сучасність

У ? узагальненість теорії та досвіду практики

К ? конструктивність ? вміння виділити важливе, ефективність дій

А ? аполітичність відкриттів / винаходів

 

Працюючи в науці, ми повинні опиратись на досвід минулих поколінь, на ті основи, які заклали відомі вчені, науковці та винахідники.

Для перерахунку всіх імен українських вчених не вистачило тисячі сторінок, тому зупинимось на декількох епохальних відкриттів, завдяки яким наш світ змінився на краще.

Вертоліт. Винахідником вертольоту є київський авіаконструктор, який емігрував до США, Ігор Сікорський. У 1931 році він запатентував проект машини з двома пропелерами - горизонтальним на даху і вертикальним на хвості. Перший вертоліт VS-300 піднявся в небо в 1939 році. Пізніше на його основі VS-300 був створений перший у світі вертоліт-амфібія на поплавковому шасі, який міг злітати з води і сідати на суші.

Гасова лампа. Лампа на основі згоряння гасу була створена львівськими аптекарями Ігнатієм Лукасевичем і Яном Зехом у 1853 році в аптеці «Під золотою зіркою». Одночасно з лампою був винайдений і новий спосіб отримання гасу шляхом дистиляції і очищення нафти. Гасова лампа ? світовий винахід, це один із перших винаходів для домашнього освітлення. Гас, це речовина, що одержується після спеціального очищення нафти. Вперше, нафту очистив Ян Зег у далекому 1852 році. Працюючи лаборантом у найбільшій, на той час, аптеці Львова, він ночами просиджував над невідомою йому речовиною і уже згодом очистив нафту на стільки, що й запаху практично не було. Для очищення нафти було використано концентровану сірчану кислоту та содовий розчин.

Поштовий індекс. Проста комбінація цифр полегшила життя всім листоношам світу. Першими його впровадили українці ще в далекому 1932 році у Харкові, першій столиці України.

На жаль, історія не зберегла імені винахідника. Тогочасний український індекс складався з 4 позначок. Перші дві цифри вказували на місто, буква «У» означала країну, в нашому випадку Україна, остання цифра ? позначала район. Збереглися листівки, що закликають українців звикати до нових правил надсилання кореспонденції. Простий винахід не лише полегшував сортування листів, але й зводив до мінімуму ризик загубити їх чи доставити випадковому адресату. Втім, життя цього індексу було нетривалим. Перед Другою світовою його скасували. Згадали про зручний код у 1962 році, однак не на території України, а в Західній Німеччині. А вже інші країни перейняли індекси в німців.

Найшвидший в світі автомобіль. У найшвидшому радянському автомобілі, проект якого в 1966 році розробив харків’янин Володимир Нікітін, був встановлений вертолітний газотурбінний двигун ГТД-350 потужністю 400 кінських сил. Розрахункова швидкість машини становила 400 км/год, але вона не була досягнута через відсутність відповідної траси. Однак під час заїзду на Чугуївської трасі ХАДІ-7, стартувавши з місця, зміг розвинути швидкість 320 км/год на дистанції 1 км.

Вугільний комбайн. У 1932 році українець інженер, уродженець Луганської області, Олексій Бахмутський створив дослідний зразок першого в світі вугільного комбайну. Після деякого вдосконалення у 1939 році Горлівський завод ім. Кірова почав серійне виробництво вугільних комбайнів, які успішно працювали на шахтах Донбасу до початку війни.

 

Зварювання живих тканин. Борис Євгенович Патон народився 27 листопада 1918 р. в Києві у родині засновника вітчизняної школи зварювання металів Є. О. Патона. Ідея зварювання живих тканин з’явилася серед вчених інституту електрозварювання ім. Євгена Патона. Ще в 1993 році під керівництвом Бориса Патона ? сина винахідника різних методів електрозварювання, були проведені експерименти, які довели можливість отримання зварного з’єднання різних м’яких тканин тварин способом біполярної коагуляції.

Рентген. Українець Іван Пулюй за 14 років до німця Вільгельма Рентгена сконструював трубку, яка згодом стала прообразом сучасних рентгенівських апаратів. Він набагато глибше, ніж Рентген проаналізував природу і механізми виникнення променів, а також на прикладах продемонстрував їх суть. Саме Іван Пулюй першим у світі зробив рентгенівській знімок людського скелета. Іван Пулюй (учений змінив прізвище Пульгуй на Пулюй у 1881році) народився 2 лютого 1845 року в селі Грімайлів на Тернопільщині. Його батьки були небідні ? у них було 36 га землі, 100 вуликів, і змогли дати сину середню освіту. Іван впродовж шести років відвідував гімназію в Тернополі, для цього йому щодня доводилося проходити пішки відстань 10 км від міста до рідного Грімайліва.

 

Компакт-диск. Мало хто знає, що прообраз компакт-диска в кінці 1960-х винайшов аспірант Київського інституту кібернетики В’ячеслав Петров. Тоді розробка носила науковий характер і не мала нічого спільного з музикою. Оптичний диск був створений для супер ЕОМ.  

Електричний трамвай. На початку 1870-х полтавчанин Федір Піроцький розробив технологію передачі електроенергії через залізний дріт. У 1880 році Піроцький представив проект застосування електрики «для руху залізничних потягів з подачею струму». Через рік в Берліні поїхав перший трамвай, вироблений компанією Siemens за схемою українця.

Вакцини проти чуми та холери. Володимир Хавкін створив перші в історії вакцини проти чуми і холери. Він працював у лабораторії Мечникова спочатку в Одесі, а пізніше в Парижі. У Франції Володимир Хавкін винайшов протихолерну вакцину. Уряд царської Росії відмовився застосовувати винахід політичного противника московської імперії. Після відмови застосовувати протихолерну вакцинацію в ряді країн Європи, Хавкін з 1896 року працював в Індії, де створив першу в історії вакцину проти чуми. Зусилля вченого знайшли підтримку в уряду Великої Британії. Експерименти з винайденими вакцинами Хавкін найчастіше проводив на своєму організмі. В Індії було вакциновано понад 4 мільйонів людей. Видатний вчений був призначений головним бактеріологом країни та директором Бомбейської протичумної лабораторії. Пізніше ця лабораторія була перетворена в Інститут Хавкіна.

У той час як розробки світових вчених не перестають дивувати сучасне суспільство, і в Україні є чимало креативників, які замахнулися на створення унікальних винаходів, причому часто без великого капіталу і спецобладнання. Але найбільшої поваги та слави заслуговують молоді вчені та дослідники.

Захисний бар’єр від розливу нафти. Учень Малої академії наук, випускник 11-го класу київського природничо-наукового ліцею №145 Артем Матеуш розробив проект металевого захисного бар’єра, який у разі нафтової аварії не дозволятиме рідині розтікатися на велику площу. Окрім того, винахідник своєю розробкою показав, як піднімати нафту на поверхню із затонулих танкерів без великих енергетичних та фінансових затрат. Винахід був створений для того, щоб захищати океан та його мешканців у разі аварій. Позитивним є також те, що пристрій призначений для багаторазового використання.

 

Робот, який доглядає рослини та тварин за відсутності хазяїна. Мар’яна Романович і Андрій Стоян ? учні Малої академії наук з Івано-Франківська. Вони створили робота, який за відсутності господарів самостійно доглядатиме за рослинами та годуватиме домашніх тварин. Утім, учні працюють над тим, щоб навчити його мислити. За словами юних науковців, робот має поливати лише тоді, коли дійсно потрібно – залежно від вологості ґрунту, а тваринам давати їжу, коли вони зголодніли, а їхні миски порожні.

Скло, що накопичує енергію сонця. Андрій Береза ? учень Малої академії наук України та винахідник особливого скла. Він стверджує, що формула скла не надто складна, а тому, якщо вдатися до масового виробництва, коштуватиме воно прийнятно. «Моє скло накопичує енергію сонця вдень, а вночі випромінює її за принципом люмінесцентної лампи. На поверхню скла наноситься прозорий фотоелемент – плівка, яка протягом дня накопичує світло, а ввечері взаємодіє з газом у прошарках вікна і працює як енергозберігаюча лампа. Таке вікно коштуватиме трохи більше, ніж традиційне. Слід зазначити, що люмінофорне скло можна використовувати і як рекламний носій. Рекламу можна нанести на внутрішній бік скла. Такі щити не заважатимуть мешканцям будинків чи квартир, бо світитимуть тільки назовні», – відзначив А. Береза.

Автономний пристрій для отримання прісної води та електроенергії. Михайло Литовченко ? юний дніпропетровський технік, який придумав винахід для отримання прісної води та електроенергії безкоштовно. Михайло створив спеціальний апарат, який визнаний одним з кращих на світових наукових конкурсах в США, Нідерландах і Швеції. Хлопець створив автономну опріснювальну установку. Над нею працював більше двох років. Користувався підручними матеріалами. Щоб пристрій запрацював, його потрібно помістити в море, адже воно діє на основі чистої енергії хвиль. Така установка з 10 модулів здатна виробити за рік 400 метрів кубічних прісної води і 6 мегават електроенергії на годину. В основному, каже винахідник, вона розрахована на малі острівні держави. Хоча, може стати в нагоді і Україні.

Будівля у формі краплі для економії енергії. Ольга Попович ? студентка інженерно-фізичного факультету «КПІ», розробник оригінального проекту, будівлі у формі краплі. Архітектура будівель овальної форми зекономить чверть енергії, яка нині використовується на побутові потреби.

Овальна споруда буде також автономною та енергоощадною. Проект передбачає поєднання усіх технологій альтернативних джерел енергопостачання. Вікна будинку матимуть властивість розсіювальних лінз та будуть розташовані вздовж усіх стін. Система водопостачання будинку включає можливість збору та очищення дощової води. Проект будинку-краплі матиме один або декілька поверхів. Може бути житловим, офісним чи навіть складським приміщенням. Та головне, на думку винахідниці, її овальний будинок вочевидь демонструє, як можна жити в гармонії з природою і практично безкоштовно користуватися її дарами.

Екзоскелет. Студент – першокурсник Національного авіаційного університету Антон Головаченко створив екзоскелет, за допомогою якого можуть повноцінно рухатися люди з обмеженими можливостями. Скелет може підіймати до 120 кг людської ваги. Головною метою хлопця було допомогти прикутим до ліжка людям, щоб вони могли нормально жити, ходити на роботу та займатися улюбленими справами не думаючи про те, що вони мають певні відхилення від норми. Чудо-дію екзоскелету, створеного на основі конструктора Lego, вже випробували на собі пацієнти київської клініки «Охматдит», деяким з них прилад допоміг встати та навіть почати ходити.

Проект Camtouch, що перетворює стіни, підлогу чи стіл у сенсорну поверхню. Андрій Коноваленко – 16-річний хлопець з Луганщини, переміг у національному відбірковому турі Imagine Cup від Microsoft. Його проект Camtouch може перетворити стіни, підлогу чи стіл у сенсорну поверхню, використовуючи комп’ютер, проектор, вебкамеру та лазерну указку. Це така собі дешевша альтернатива дорогих мультимедійних дошок, а впровадження такого дива коштує всього 200 грн. Будь-яка українська школа зможе собі таке дозволити. Зараз програма може працювати як на потужних апаратах, так і на стареньких комп’ютерах; імітує комп’ютерну мишку і ще деякі функції.

Ультразвукова рукавичка для просторової орієнтації людей з вадами зору. Хлопець із Луганська Іван Селезньов представив на міжнародному конкурсі «Intel International Science and Engineering Fair» свій проект «Нове чуття: ультразвукова рукавичка для просторової орієнтації людей з вадами зору». Така річ може стати досить корисною з точки зору орієнтації у просторі. Винахід молодого українця потрапив до трійки кращих винаходів світу у 2014.

 

Бандаж, що замінює МРТ. Учень Малої Академії Наук, 10-класник Сергій Дівянін створив дешеву заміну МРТ (Магнітно-резонансної томографії). Пристрій являє собою бандаж, який накладається вздовж хребта пацієнта і на якому розміщуються мікроакселерометр, мікроконтролер, передавач та ще деякі пристрої. Хребет сканують у кількох позиціях, а дані порівнюють за допомогою спеціального програмного забезпечення. Процес діагностики займатиме всього кілька хвилин, буде порівняно дешевим і абсолютно безпечним навіть для дітей. А сам пристрій буде коштувати близько 500 грн.

 

Програма, що виявляє мікро-тріщини. Ілля Літкін – запорізький школяр, учень Малої академії наук, що на виставці представить свою програму, аналогів якій немає в світі. Його винахід дозволяє виявити дрібні тріщини на різних поверхнях і застосовується переважно в астрономії та матеріалознавстві. Знайти та якісно проаналізувати тріщини на мікро- та макрорівнях (тобто від масштабів молекул до поверхні планет) можна за допомогою програми науковця й наданих для аналізу фотографій.

Технології завтрашнього дня ґрунтуються на наукових досягненнях дня сьогоднішнього.

 

Олена Вісин, канд. іст. наук, доцент кафедри цивільна безпека Луцького НТУ