Епоха змін: рік ректорства Ірини Вахович. Інтерв’ю

Епоха змін: рік ректорства Ірини Вахович. Інтерв’ю


2 грудня 2020 року для Луцького національного технічного університету наступила нова ера - посаду ректора зайняла жінка, котра вдихнула у наш ЗВО нове життя. 
Ірина Вахович очолила університет через 55 років від моменту його заснування, вона стала сьомим ректором. Минув лише рік її управління і вже зрозуміло: цей період увійде в історію як епоха змін, відродження та переродження ЛНТУ.
Глобальні інфраструктурні проекти, реструктуризація, впровадження інноваційних технологій та надпотужна команда, унікальне партнерство й нові освітні програми - чималий список, із якого лише розпочалося ректорство Ірини Вахович. Про те, як минув рік єдиної в Україні жінки-ректора технічного університету, чого прагне та яке майбутнє чекає на ЛНТУ, розповіла ІМ для відділу іміджу та промоції.

- Як відчуваєте себе на посаді ректора через рік роботи?

Ми зрушили з місця… Відчуття початку марафону…

- З якими труднощами зіткнулися в перший період ректорства?

Великі цілі породжують великі плани, які не просто реалізувати.
ЛНТУ ж сьогодні ставить перед собою непрості плани: реалізовуються масштабні проекти; здійснено структурні зміни; налагоджуються нові контакти (до прикладу, ЛНТУ тільки-но заключив співпрацю із університетом Малайзії),  розвиваються існуючі та відкриваються нові освітні програми (цифровий маркетинг, цифрова економіка, штучний інтелект та Big DATA, інфосистеми та технології охорони, fashion-індустрія). Це неймовірно важливо і, відповідно, нелегко. 
Тож, як казав Вольтер: «Ніколи не буває великих справ без великих труднощів», однак отриманий результат надихає на наступні кроки.


- Чи були речі, які відверто дивували, шокували, розчаровували?

Скажімо так: вражає грандіозна підтримка і розуміння органів влади, депутатів різних рівнів, друзів, креативні ідеї колег. Це надає впевненості і розуміння цінності часу, команди, підтримки.
Є, звісно, і моменти розчарувань. Зокрема, дивують колеги, які намагаються створювати перешкоди, інтриги, конфлікти, вносять деструктив з певних суб’єктивних причин. Сподіваюсь, здоровий глузд і добро переможуть та вселяться у душі кожного працівника ЛНТУ (сміється – ред.).

- Коли йшли на вибори ректора, багато акцентували на своїй команді: яку роль наразі відіграє у розвитку університету ваша ЛНТУteam? З кого вона складається?

Моєю командою є усі, хто прикладає зусилля для розвитку ЛНТУ. Успіх університету залежить від роботи кожного окремого її працівника на шляху до спільної мети. Поодинці ми можемо небагато, тоді як разом ми можемо перевернути гори. Знову ж, скажу словами Ендрю Карнегі: «Командна робота – це паливо, яке дозволяє звичайним людям досягати надзвичайних результатів». Надихаємось один одним і біжимо…


- Освіта, наука, технології, інфраструктура… Як розмістите ці складові вищої освіти за власною пріоритетністю в ЛНТУ? (можливо варто продовжити список?)

Усі названі складові є пріоритетними. Університет сьогодні – це полюс росту, центр знань, науки, партнерства, підприємництва, комунікації. Особлива роль технічних університетів в економічному та промисловому розвитку країни. Це відбувається через продукування якісних прикладних знань та їх капіталізації у формі інновацій. Забезпечення такої місії вимагає зусиль за усіма вказаними складовими. Виклик серйозний, однак дуже значимий.

- Скільки кроків з передвиборчої стратегії вже вдалося реалізувати?

Вдалося немало. Відверто кажучи, не аналізувала. Ще більше роботи попереду.

- Якими проектами в ЛНТУ пишаєтеся?

Пишаюсь як масштабними, так і локальними досягненнями. Можу впевнено констатувати успіх у таких проектах: капітальний ремонт спорткомплексу та стадіону ЛНТУ; капітальні та поточні ремонти усіх корпусів університету; початок проекту реконструкції одного з інфраструктурних об'єктів “Меридіан”; також перемоги студентів та викладачів ЛНТУ у різних конкурсах, стипендіальних програмах та хакатонах; участь у реальних проектах на замовлення підприємств, організацій, ОТГ тощо. Загалом, університет містить низку конкурентних напрямків, які дають надзвичайні можливості. Їх потрібно виокремлювати і розвивати.
Ціную кожного, хто це розуміє і докладає зусиль для реалізації цих можливостей.


- Розкажіть про факультети. Ви здійснили глобальну реструктуризацію: як бачите наступні кроки на шляху до розвитку?

Кожен факультет сьогодні – це осередок надзвичайних можливостей. В університеті студенти здобувають знання та компетенції, маючи змогу навчатись на 7-ми факультетах: будівництва, архітектури та дизайну; комп'ютерних технологій; бізнесу та права; митної справи, матеріалів та технологій; транспорту та механічної інженерії; аграрних технологій та екології; цифрових, освітніх та соціальних технологій. Ми оновлюємо методики навчання, стимулюємо наукові дослідження, розширюємо міжнародну співпрацю, розвиваємо нові напрямки, запроваджуємо дуальну освіту, розвиваємо професійні, лідерські, підприємницькі навики у студентів. Сьогодні ЛНТУ дає можливості кожному здобувачу освіти. Від них залишається лише єдине – захотіти ці можливості використовувати.


- Чи вистачає часу для науки та викладання? Розкажіть про свої відносини зі здобувачами та студентами?

Зараз знаходжусь на такому життєвому етапі, що дуже розумію цінність часу. Розумію, що усе треба робити у житті вчасно і встигати максимум. У добі поки замало мені 24 години. Хоча останнім часом залишаю час на роздуми та відновлення. За 2021 рік захистила 3 аспіранта, викладаю свою улюблену дисципліну «Фінансовий менеджмент». У моєму підході до викладання в основі лежить зацікавлення. А воно виникає, коли студент розуміє предмет. Тому зрозуміло пояснити складні речі – це моє завдання. Студенти повинні розуміти, а не використовувати заучувати. Тільки тоді буде користь студенту і задоволення викладачу від роботи.


- Привідкрийте завісу майбутнього: що чекає на ЛНТУ у наступному році?

У 2022 році ЛНТУ буде користуватися новим спорткомплексом; розпочнемо реалізацію проекту з реконструкції двох навчальних корпусів ЛНТУ - креативного хабу «Art Tech» та створення SMART Volyn Hub як об’єкта інноваційної інфраструктури у Волинській області; також, надалі будуть проводитись ремонтні роботи аудиторного фонду; модернізації матеріально-технічної бази; розпочнуть роботу цікаві студентські студії дизайну та архітектури, програмування, проектування транспортних шляхів, фешен індустрії тощо; абітурієнти 2022 року матимуть змогу навчатись повністю англійською мовою на окремих освітніх програмах. Багато приємних сюрпризів і нових можливостей буде в ЛНТУ у 2022 році.- Чим відрізняється ЛНТУ до Ірини Вахович і тепер? Як змінилася внутрішня атмосфера в колективі?

Кажуть, аби добре виховати дитину, передусім, потрібно виховувати себе. Отож, своїм прикладом та надзусиллями намагаюсь мотивувати інших працювати на розвиток університету. Зараз в ЛНТУ панує атмосфера справедливості і чесності. Так сподіваюся...- Що хотіли б сказати кожному працівнику ЛНТУ?

У кожного сьогодні є шанс реалізувати всі свої ідеї та наповнити життя змістом. Підтримую і поважаю кожного. Відкрита до спілкування, співпраці та нових звершень!- Яким ректором Ви мрієте запам'ятатися?

Тією, яка долає стереотипи та надихає…