ЛНТУ-55! Більше, ніж просто історія… Як ми долали кордони

ЛНТУ-55! Більше, ніж просто історія… Як ми долали кордони

Із твердженням «Історія має властивість повторюватися» не посперечаєшся. Однак, якщо ми говоримо про історію успіху, то, очевидно, що рушієм розвитку і вдосконалення є саме інноваційність, спрямованість на прогрес і сучасні технології.

Далекий 2001 рік приніс світові чимало зрушень і трансформацій. Крізь призму історії ми уже можемо говорити про те, що усі зміни не були даремними, адже це – стимул до вдосконалення і готовність реагувати на будь-які виклики. Усі зміни об’єднують світ і людей навколо.

55-річна історія ЛНТУ багата на різноманітні події, серед яких і ті, що змінили нас і змінили погляди на освіту. Посилюючи зв’язки з іноземними партнерами та відкриваючись світу, 1 грудня 2001 року розпочав свою роботу відділ міжнародних зв’язків, у той час ще Луцького державного технічного університету.

Це дало неймовірний поштовх до старту величних змін в ЛНТУ, які нині дозволяють, без кордонів подорожувати, надихатись, навчатись, обмінюватися досвідом і дивитися на життя під абсолютно іншим кутом.

Таким історичним зрушенням сьогодні ми завдячуємо ініціаторам створення відділу міжнародних зв’язків  ректору ЛДТУ Віктору Володимировичу Божидарніку та тодішньому проректору з навчально-методичної роботи і зовнішньоуніверситетської діяльності Богдану Олексійовичу Пальчевському.

Першим іноземним другом для Луцького НТУ був почесний громадянин Волині та почесний професор ЛНТУ - голова спілки «Мости дружби в Україну» Карл Герман Кроґ. Тісну взаємодію із ним започаткував Віктор Володимирович Божидарнік ще у 1993 році, а завдяки постійному спілкуванню і взаємодії, зв’язки зі спілкою із часом лише міцнішають.

Того року усе розпочалося з візиту ректора Луцького НТУ Віктора Божидарніка до м.Бад Зальцуфлен (округ Детмольд, Німеччина), де в рамках благодійної акції «Бад Зальцуфлен допомагає Луцьку» була підписана угода про кооперацію між Луцьким індустріальним інститутом (нині Луцький НТУ) та ВТШ Ліппе (нині ВШ СВЛ) (м. Лемго, Німеччина). Ця угода передбачала щорічну можливість для 1 – 2 студентів ЛНТУ пройти навчальний семестр у Німеччині за рахунок стипендій, що надавались німецькою стороною.

На початку 2000-х між спілкою та Луцьким НТУ було укладено угоду про співпрацю, згідно з якою щорічно студенти ЗВО проходять стажування на підприємствах, в банках та в установах округу Детмольд. 

За роки співпраці зі спілкою «Мости дружби в Україну» було досягнуто низки домовленостей, реалізовано чимало напрацювань та втілено у життя багато передових наукових проектів.

Після важких 90-х, нове тисячоліття подарувало освітньому простору Волині можливість налагоджувати зв’язки за кордоном та навчатися у найрізноманітніших точках світу. Поїздки у Польщу, Німеччину, Великобританію та навіть далекий Китай – це старт успішної міжнародної співпраці у науковій та освітній площині.

«Пам’ятаю, як я прийшла до ЛНТУ у 2006 році, - розповідає нинішній начальник відділу міжнародних зв’язків Тетяна Корнейко. - Тоді ще партнерів з Республіки Польща не було жодного. Почала писати листи польським навчальним закладам з проханням започаткувати співпрацю. Кожна позитивна відповідь на мій лист приносила неймовірну радість, відчуття перемоги і бачення перспектив розвитку відділу».

Керівниця пригадує, як започаткувалася перша взаємодія із Польщею і неординарні випадки, які іноді могли трапитися під час налаштування міжнародних зв’язків.

«Ось так, в лютому 2009 року делегація Луцького НТУ у складі ректора Божидарніка Віктора Володимировича, першого проректора Герасимчук Зоряни Вікторівни, і мене, начальника відділу міжнародних зв’язків, брала участь в міжнародній конференції в м. Острів Великопольський (Польща). На зворотньому шляху ми запланували заїхати в Люблінську Політехніку.

На мій лист про започаткування співпраці, надісланий перед нашою поїздкою, люб’язно відповів тодішній проректор, а теперішній ректор Люблінської політехніки проф. Збігнєв Патер і погодився на зустріч. Тому ми виїхали з Острова Великопольського ввечері, щоб на ранок бути в Любліні. Нічна поїздка видалася дуже важкою. Віктор Володимирович задрімав і водій без його підказок заблукав... Ніхто не знав, де ми є.

Тоді Віктор Володимирович дістав велику карту Польщі і ми всі разом шукали місце нашого перебування та способи виїзду на правильний шлях. Спільними зусиллями ми вранці ледве встигли на зустріч в Любліні. Всі були страшенно втомлені. Я з сильним нежитем не могла не лише перекладати, а й толком мислити.

При нашій зустрічі з проректорм Патером був присутній тодішній керівник бюро міжнародних обмінів Марчін Жук. Щось трішки поговорили. Виїхали на харизмі Віктора Володимировича, на його відкритій і простій манері спілкування, бо ж він завжди вмів приваблювати людей».

Так, сьогодні згадуючи із посмішкою, а тоді із величезними хвилюваннями і побоюваннями, вдалося здобути першого іноземного партнера, яким нині ми пишаємося і з роками лише посилюємо співпрацю.

«Через деякий час після приїзду, мене викликають терміново в приймальню ректора. Телефонний дзвінок з Любліна. Телефонує Марчін Жук, тодішній керівник бюро міжнародних обмінів, а зараз працівник центру промоції та інновації, і скромно так каже: «Пані Тетяно! Я тут подумав, що ми можемо брати ваших студентів безкоштовно на семестрове навчання за обміном». Ми з ним обговорили всі деталі і вже наказом від 27.08.2009 року було відряджено дев’ять студентів на семестрове навчання до університету «Люблінська Політехніка». Ось так все і почалося…», - розповідає Тетяна Корнейко.

Саме відтоді Польща стала найбільшим партнером ЛНТУ, з закладами освіти сусідньої держави ми уклали найбільшу кількість договорів. Бувало, кажуть у відділі міжнародних зв’язків, що за рік на стажування до Республіки виїжджало понад 60 науковців.

Шлях налаштування взаємодії зі світом можливостей призвів до того, що нині ЛНТУ співпрацює із понад 80-ма іноземними партнерами та має домовленості про реалізацію спільних проектів із 25 країнами світу.

Сьогодні відділ реалізовує більше 15 міжнародних проєктів, серед яких «PL-BY-UA 2014-2020», «Проекти Міжнародного Вишеградського фонду», «Програма ТЕМПУС», «Erasmus+», «Проекти Британських рад» та інші.

Великим досягненням для вищої освіти України впродовж років незалежності стало налагодження міжнародної співпраці в рамках академічної мобільності. Викладачі та студенти ЛНТУ можуть проходити навчання та стажування у закордонних ЗВО. Студенти мають змогу паралельно здобути досвід іноземних науковців, долучившись до програми подвійного диплому, а відтак отримати диплом нашого ЗВО та закордонного університету.

Крім того, майже сотня наших іноземних партнерів пропонують варіанти проходження практики та працевлаштування для студентів ЛНТУ. А це й Чехія, Великобританія, Азербайджан та Таджикистан, Кіпр, Португалія, Іспанія, Грузія, Туреччина, Швеція, Бельгія та навіть США… і ще багато інших країн. Карта світу нині повністю відкрита перед нами.

А ще, ми пишаємося нашими колоритними іноземними студентами, які завжди відкриті до спілкування та готові розділити з нами радості студентського життя. Вони приїздять пізнавати Україну та Луцьк із найрізноманітніших куточків світу і надто тішить, коли закохуючись у традиції, залишаються жити і працювати у нашій державі, стаючи справжніми українцями.

Цікава історія, розповідають фахівці відділу Ольга Гнатюк та Сніжана Мартиньчук, відбулася кілька років тому, коли на навчання до Луцького НТУ приїхав студент із самої Австралії. Він познайомився з дівчиною із Запоріжжя і щоб зустрітися з нею в Україні, приїхав у Луцьк. В ЛНТУ він заради кохання пройшов курси мовної підготовки, а завершивши навчання, вони уже разом поїхали до Австралії та одружились. Тож, у Луцькому НТУ відбулася така собі Love story.

«Був студент із Китаю. Він також тут закохався, одружився і нині мешкає із родиною у Ковелі. А був наш студент, який поїхав на навчання у Великобританію, познайомився із туркенею і поїхав із нею в Туреччину, де прийняв мусульманство і досі там живе. Тому романтичні стосунки також мають вплив на міжнародні зв’язки», - усміхаються дівчата.

Лише впродовж 2020 року до Луцького НТУ було зараховано на навчання 11 студентів-іноземців. Загалом в ЛНТУ навчається молодь із Польщі, Азербайджану, Конго, Алжиру, Лівії, Нігерії, Анголи, Зімбабве та Республіки Гана.


Розвиток Луцького НТУ – це інтеграція у світовий освітній і науковий простір, обмін досвідом та залучення найкращих світових практик. Тож, наші досягнення у міжнародній взаємодії – це наш успіх і наша історія!

#ЛНТУ55, #ДніЄвропиВУкраїні