Студенти та викладачі ЛНТУ навчалися мистецтву іконопису

Студенти та викладачі ЛНТУ навчалися мистецтву іконопису

Серія унікальних майстер-класів з іконопису відбулася для студентів та викладачів ЛНТУ, за сприяння «VolynBussinesHub». Усі бажаючі могли долучитися до вивчення надзвичайно древньої і сакральної справи – іконопису, дізнатися особливості написання ікон та їх оздоблення, а також власними руками спробувати попрацювати у певних техніках мистецтва.

Ділився вміннями іконописання Дмитро Зінько - доктор філософії, кандидат історичних наук, директор «Art Gallery», художник, іконописець та член Волинського осередку НСМНМУ. До того ж, він є капеланом Волинського обласного центру онкології, ієреєм Православної Церкви України.

За його словами, робота із сусальним сріблом або золотом дозволяє реалізувати давню техніку. Особливо ця справа надихає, коли знаєш, що цього ніхто не робить, утім це надзвичайно цікавий процес, який дає цінний результат.

«На майстер-класах ми говорили про волинську ікону, українську ікону, особливості іконопису, різні техніки та технологічні аспекти, показували, як кладеться золото. Сподіваюсь, що ці знання наші художники і дизайнери зможуть використати практично, наприклад в оздобленні інтер’єрів і ці роботи будуть затребувані та актуальні, адже не всі майстри знаються на таких техніках.

Надіюсь, що майстер-класи вдосконаляться і у тому плані, що студенти зможу виконати свої власні роботи і ці ікони залишаться в домівках та будуть згадкою про навчання в університеті. Натомість, дівчата можуть виготовити ікону на вінчання і передати дітям, бо це така річ, яка залишиться у їхніх серцях»,  - розповідає Дмитро Зінько.

Більшість студентів, які зацікавилися надзвичайно відповідальною художньою справою – здобувачі освіти кафедри архітектури та дизайну ЛНТУ різних курсів, а також їхні викладачі.

«Перше заняття було ознайомчим. Ми дізналися про те, що таке іконопис, які види ікон бувають, почули про сучасну ікону і те, як молодь її розуміє. Згодом перейшли до практичних занять, вивчення технік написання ікон, зокрема золотіння та сріблення і мали можливість виконувати роботу практично. Сьогодні нам показують техніку сусального золота, підготовку основи, розчину і золотіння для ікони. Робота дуже делікатна і вимагає особливої уваги та зосередженості, що викликано не тільки технікою самої роботи, але й семантикою ікони, яка для кожної людини та українського народу є значимою», - розповідає заступник декана факультету архітектури, будівництва та дизайну Ольга Приступа.

За її словами, бажаючих ознайомитися із секретами іконопису було чимало, тож слухачі розподілилися на дві групи і власними руками намагалися засвоїти техніку золотіння та попрацювати на заготовках. Як окремий освітній напрям в університеті, додає Ольга Приступа, іконопис не вивчається, хоча розглядається у контексті історії світового та українського мистецтва: «Значна частина української культури і мистецтва пов’язана саме з іконою, це - єдиний пануючий вид образотворчого мистецтва в живописі. Тому студентам цікавий цей напрям, як в теоретичній, так і в практичній частинах».

Створення ікони базується на дотриманні певних канонів, передачі символіки у різних елементах зображення, а також принциповому підборі кольорів та фону, тож про презентацію студентських іконописних робіт поки говорити не варто. Утім, додає Ольга Приступа, надзвичайна зацікавленість цим видом мистецтва у наших студентів є. Крім того, досвід міжнародної мобільності в ЛНТУ показав, що й польські університети особливу увагу приділяють вивченню сакрального мистецтва. Тож у перспективі можна було б говорити і про спільні тематичні проекти щодо дослідження та відтворення іконописних робіт.

«Я думаю, якби це був гурток чи певний осередок із можливістю спробувати свої сили в іконописі,  то знайшлося б багато зацікавлених. Зокрема, на кафедрі архітектури і дизайну наші викладачі Руслан Чугай і Богдан Ясинський теж писали ікони і мають дуже цікаві роботи. Вони застосовують свої техніки, поєднання позолоти, аерографії, роботу мастихіном … Цікавляться цим напрямком і польські університети, тому в перспективі можна думати і про спільні тематичні проекти», - резюмує Ольга Приступа.

А от студентка-дизайнерка другого курсу ЛНТУ Анастасія Коляда відзначає важливість подібних майстер-класів, адже вони дають змогу доторкнутися до прекрасного, спробувати себе у нових техніках і залишити цінну згадку, виготовлену власними руками: «Пройшовши три прекрасних майстер-класи з іконопису, ми здобули не тільки зорові навички, але й відчули на дотик, що це таке. Кожне заняття - це досвід для нас. Ми не знаємо, що буде завтра, але впевнені, що ці навички нам допоможуть досягнути бажаного результату. Я навчалася у ВПУ, де живописці вивчали модуль з іконопису, а я була керамістом. Тому, на превеликий жаль, не доторкнулася до цього мистецтва. В подальшому я з серйозними намірами бажаю відтворити якусь маленьку роботу, щоб вона стала оберегом для мене і цінною згадкою про навчання».

Ілона Карпюк, відділ іміджу та промоції