«Ті, що відкривають шлях до успіху» #9 Кафедра комп’ютерної інженерії та кібербезпеки

«Ті, що відкривають шлях до успіху» #9 Кафедра комп’ютерної інженерії та кібербезпеки

Ми продовжуємо проект «Ті, що відкривають шлях до успіху», у якому знайомимо вас із кафедрами Луцького НТУ, їхніми професійними досягненнями та унікальними розробками, і головне – з людьми, завдяки яким наші випускники стають успішними!

Сьогодні ми готові розповісти вам про кафедру комп’ютерної інженерії та кібербезпеки (факультет комп’ютерних наук та інформаційних технологій).

Вас вітає команда кафедри, історія якої розпочалася у червні 1994 року… Отож, нам трішки більше, ніж чверть століття. Спочатку ми розвивалися, вчилися, помилялися, робили висновки і знову вчилися, і лише згодом наполеглива праця почала приносити свої плоди. Кафедра знаходиться у складі факультету КНІТ, який очолює декан Ростислав Григорович Редько.

Наше головне завдання на сьогодні: нарощувати потенціал і ділитися досвідом.

Невтомний приклад того, як потрібно працювати подає колективові завідувач кафедри Петро Антонович Пех, який вважає що «студенти і викладачі мусять бути на одній хвилі…»:

На кафедрі навчаються студенти за двома спеціальностями: 123 Комп’ютерна інженерія та 125 Кібербезпека.

Комп’ютерний інженер – це ІТ-фахівець, який знає архітектуру комп’ютера, який не боїться творити нове, «дружить» з мікропроцесорами та робототехнікою, може їх запрограмувати. Спеціальність досить широка: один випускник може стати системним адміністратором, інший – програмістом або веб-розробником, третій – фахівцем з штучного інтелекту, а четвертий – інженером-електронником. І всіх їх об’єднує комп’ютерна інженерія.

Фахівець з кібербезпеки – це людина, яка розуміє що відбувається з інформацією в комп’ютерних системах, оцінює ризики від втрати та пошкодження інформації при зберіганні та передачі через Інтернет і запобігає витоку інформації. Ця професія є актуальною і перспективною, адже сьогодні всі користуються телефонами, комп’ютерами, все більше подій відбувається on-line.

ІТ-галузь постійно розвивається, тому наші випускники завжди потрібні на ринку праці. Перевагою є й те, що вони здебільшого можуть працювати дистанційно, навіть на іноземні фірми. Тому кращим студентам вдається поєднувати навчання і роботу. До речі, кращий студент факультету комп’ютерних наук та інформаційних технологій 2018 року – студент нашої кафедри – Олександр Склянчук.

Наші викладачі досить багато часу приділяють підвищенню кваліфікації: поглиблено вивчають іноземну (і радять це робити своїм студентам, які хочуть мати достойні зарплати), адже знання англійської відкриває нові перспективи (майже всі викладачі кафедри мають сертифікати про знання англійської на рівні В2); підвищують кваліфікацію шляхом стажування в провідних університетах України та за кордоном; слухають різні вебінари, тренінги; проходять он-лайн курси. Троє викладачів кафедри вже і самі є тренерами всесвітньовідомої мережевої академії Cisco, тому студенти мають змогу безкоштовно підготуватися до отримання сертифікатів цієї академії за трьома напрямками: комп’ютерні мережі, програмування, кібербезпека.

Викладачі кафедри займаються науковою роботою: пишуть та захищають кандидатські дисертації, щороку беруть участь у всеукраїнських та міжнародних конференціях, крім того кафедра є організатором міжнародних семінарів та конференцій.

За останні 5 років викладачі кафедри отримали 12 свідоцтв про авторські права на програмне забезпечення, 8 патентів, створили 18 електронних посібників, видали 5 монографій та 5 навчальних посібників, опублікували 226 статей в фахових наукових журналах та збірниках, 13 статей в зарубіжних виданнях та 13 статей у виданнях що індексуються в міжнародній наукометричній базі Scopus, 174 тези доповідей.

Крім збірників тез, при кафедрі щоквартально випускається науковий журнал «Комп`ютерно-інтегровані технології: освіта, наука, виробництво». Сайт журналу: http://ki.lutsk-ntu.com.ua

При кафедрі діють наукові гуртки, викладачі кафедри співпрацюють з Волинською обласною Малою академією наук, також спілкуємося з майбутніми абітурієнтами та з дітьми, які цікавляться ІТ-сферою.

Ми співпрацюємо з технічним університетом (м.Ліппе, Німеччина) та фірмою dSpace (м.Падеборн, Німеччина). Маємо хороші партнерські відносини з Політехнікою Любельською (Польща), Познаньською політехнікою. Двоє викладачів кафедри в 2017 році та п’ять в 2018 році пройшли стажування в технічному університеті Люблінська політехніка (Польща). Доцент кафедри Олена Кузьмич, в межах Вишеградської стипендіальної програми, займалася індивідуальним дослідницьким грантовим проектом «Методи функцій Ляпунова для розробки управління та аналізу стійкості мускульно-скелетних динамічних систем. Застосування до проблем біомеханіки» в Лодзькому університеті технологій, в співпраці з дослідниками Департаменту Автоматики, Біомеханіки та Мехатроніки під керівництвом професора Яна Аврейцевіча.

Студенти мають змогу вчитися за програмами обміну.

Студенти постійно беруть участь в науково-технічних конференціях, конкурсах-оглядах авторського програмного забезпечення, фахових олімпіадах, національному чемпіонаті комп’ютерних талантів «Золотий байт».

Ми з гордістю згадуємо студентів, які стали переможцями або призерами конкурсів та олімпіад: Шолом Павло, Жук Юрій, Ґудзь Дмитро, Губіш Святослав, Ганжала Віктор, Захаров Руслан, Хабаров Павло, Луцака Павло, Федорук Наталія, Коваленко Тарас, Капиш Владислав, Кузава Олег, Середа Андрій, Ковальський Микола, Желобицький Ярослав, Ілюшик Роман та ін.

Радіємо з того, що наші конференції та семінари багатолюдні та цікаві, студенти та гості активно залучаються до дискусій і обговорень.

В нас вивчають електроніку, схемотехніку, робототехніку (MICROCAMP 2.0, POLOLU 3PI, LEGO MINDSTORMS EVE3, Arduino, Raspberry, роботи-черепашки від Keyestudio).

Ми можемо цілу велику лекцію вмістити на одну сторінку, ми можемо працювати командами, не забираємо смартфон під час занять, а робимо його інструментом для навчання (і це ми не про дистанційну форму, хто був на лекціях – той знає, що можна обійтися без крейди, дошки і навіть проектора).

Результати навчання студенти демонструють під час захистів дипломних проектів. Зазвичай під час захистів ми говоримо про: ігри на ОС Windows та Android, конструювання web-ігор; моделювання різних процесів; вирішення математичних проблеми з використанням програмування; прогнози з допомогою штучного інтелекту; прикладні спеціалізовані програми;
проектування мереж та захищених мереж для підприєсмтв; створення інформаційних систем різного призначення, автоматизованих робочих місць; розробку web-сайтів різними засобами; створення пристроїв на основі мікроконтролерів (наприклад: GSM GPS-трекер на базі мікроконтролера STM32F407, сонячний трекер на базі Arduino та сервоприводів, лабораторний блок живлення на базі мікроконтролера STM32F103). Можемо похвалитися телеграм-ботом, який знає новини та розклад ЛНТУ: @LNTU_Student_bot.

Періодично зі студентами ходимо на екскурсії, а також спілкуємося з потенційними роботодавцями.

Не забуваємо і про відпочинок…

А найбільше ми пишаємося тим, що до нас приходять на навчання рідні «вчорашніх» випускників, а це означає лише одне, що ми рухаємося в правильному напрямку, адже абітурієнти свідомо довіряють нам кращі роки свого життя!