У Луцькому НТУ відбувся студентський дискусійний клуб з проблем працевлаштування молоді за кордоном

У Луцькому НТУ відбувся студентський дискусійний клуб з проблем працевлаштування молоді за кордоном

Згідно з планом науково-технічних заходів Луцького НТУ, приурочених Дню науки, 14 травня 2020 року кафедра економіки спільно з Волинським обласним та Луцьким міським центрами зайнятості провела студентський дискусійний клуб «Працевлаштування молоді за кордоном: за і проти».

Враховуючи ситуацію в країні, цей захід відбувся у дистанційному форматі з використанням платформи Zoom, необмежений доступ до якої було забезпечено деканатом факультету бізнесу.

З вступним словом до учасників заходу звернулися проректор з науково-педагогічної роботи Луцького НТУ Сергій Шимчук, який відмітив важливість залучення студентської молоді до наукових заходів, що відбуваються в рамках Днів науки в нашому університеті, особливо для обговорення такої актуальної проблематики. У Луцькому НТУ реалізовуються конкретні заходи, які сприятимуть працевлаштуванню молоді – зроблено перші кроки щодо впровадження дуальної системи освіти, створено Бізнес-інноваційний центр, стартував проект Студентський бізнес-інкубатор як одна з форм підтримки молодіжного підприємництва.

Директор Волинського обласного центру зайнятості Роман Романюк, вітаючи учасників дискусійного клубу, зазначив, що головне завдання Волинського обласного центру зайнятості – сприяння працевлаштуванню, для виконання якого залучаються усі наявні засоби. Пріоритетним напрямом діяльності служби є працевлаштування молоді, адже всі ми розуміємо, що молодь – це найбільш мобільна група населення, яка закладає основу для майбутнього розвитку країни. Тому важливо, щоб молоді люди знаходили роботу за спеціальністю саме в Україні, а не спокушалися на швидкий заробіток на некваліфікованих та доволі ризикованих, з позицій дотримання трудових прав, робочих місцях за кордоном. Адже на даний час лише у Волинській області працює близько 50 тис пенсіонерів різного спектру спеціальностей, через незначний час виникне необхідність їх заміщення, тому для молоді відриваються нові можливості, але від себе молоді люди повинні набувати досвіду за спеціальністю, яка дозволить їм надалі претендувати на високооплачувані робочі місця. Головне, молоді люди повинні зрозуміти, що саме вони мають проявляти первинну активність щодо працевлаштування за фахом, адже держава – це лише регулятор ринкових процесів, її завдання створити сприятливі умови для працевлаштування в межах країни.

Участь у заході також взяли Гурська Ірина – заступник директора Луцького міського центру зайнятості, а також Харічкова Юлія – начальник відділу активної підтримки безробітних.

Зі свого боку, заступник декана факультету бізнесу Олена Баула привітала учасників заходу та зазначила, що цьогорічний дискусійний клуб покликаний зосередити увагу студентів на важливій проблемі та врахувати усі чинники при виборі майбутнього місця працевлаштування. В рамках Днів науки на факультеті бізнесу передбачено багато наукових заходів.

Завідувач кафедри економіки Олександр Шубалий зазначив, що проведення студентських дискусійних клубів з різноманітних актуальних для молоді проблем стало щорічною традицією кафедри  економіки, а теперішній захід покликаний з різних сторін вивчити переваги та недоліки працевлаштування молоді за кордоном із залученням компетентної думки фахівців Волинського обласного та Луцького міського центрів зайнятості. Проведення заходу під цією назвою стало вимогою часу, адже, враховуючи активізацію процесів трудової міграції, багато молодих людей не мають повної інформації про переваги і недоліки працевлаштування за кордоном, тоді як в рідній країні є багато нових можливостей для їх професійного та особистісного розвитку.

Приємно, що активну участь в обговоренні цієї проблематики взяли безпосередньо студенти Палій Ангеліна, Яна Кльоц, Анна Левчук, Анна Семенова, Анастасія Прокопець, Ольга Касенич, Катерина Купрійчук, Борис Богатко, Катерина Шоцька та інші. Серед основних проблем, які призводять до того, що молодь задумується над можливістю працевлаштування за кордоном з боку студентів було виділено: вимоги більшості роботодавців щодо досвіду роботи за фахом; низький рівень оплати праці в нашій країні; значна конкуренція на ринку праці; багато робочих місць зайнято працівниками старше пенсійного віку, через низький рівень пенсії; після роботи не за фахом досить важко переналаштуватися на роботу за спеціальністю; рекламні матеріали зарубіжних рекрутерів не містять повної інформації про ризики працевлаштування за кордоном; молоді набагато простіше нав’язати потрібну певному рекрутеру думку тощо.

Активну участь дискусії взяли викладачі кафедри економіки Надія Рудь, Ірина Шубала, Олена Потьомкіна, Микола Дзямулич, Антоніна Гордійчук.

З фаховими консультацією щодо правових аспектів та ризиків щодо працевлаштування молоді за кордоном виступили Зоряна Світлицька – головний спеціаліст відділу правопросвітництва та надання безоплатної правової допомоги Луцького міського центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги, а також Кушпетюк Ірина – заступник начальника відділу комунікації та правопросвітництва Регіонального центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги у Волинській області.

За підсумками проведеної дискусії стало зрозуміло, що усі учасники, особливо студенти, переоцінили переваги та недоліки працевлаштування молоді за кордоном, адже за кордоном переважно можна претендувати на некваліфіковану роботу, рівень правового захисту на низькому рівні, недосвідченість молоді може бути використана недоброчесним роботодавцем, неофіційна робота зменшує страховий стаж, тривала віддаленість від рідних створює молоді додаткові психологічні проблеми і т.п.

Також в рамках даного заходу було вивчено думку здобувачів вищої освіти зі спеціальності 051 Економіка, викладачів та представників служби сприяння працевлаштуванню щодо уточнення змісту освітніх програм за усіма рівнями вищої освіти, які забезпечує випускова кафедра економіки.

 

Завідувач кафедри економіки

Олександр Шубалий