В ЛУЦЬКОМУ НТУ ПРОВЕЛИ НАУКОВО-ЛІТЕРАТУРНІ СТУДІЇ «ІВАН ФРАНКО І СУЧАСНІСТЬ»

В Луцькому НТУ провели науково-літературні студії
«Іван Франко і сучасність»

Нелегко відшукати у світовій культурі людину такого широкого наукового й творчого розмаху, як Іван Франко. Поет, прозаїк, драматург, перекладач, літературний критик, літературознавець, журналіст, фольклорист, етнограф, публіцист, видавець, філософ, мовознавець, економіст, історик і теоретик літератури, театру, мистецтва, один з найвизначніших політиків Галичини кінця XIX – початку XX століття. Неоціненним скарбом для нащадків є величезна Франкова художня і наукова спадщина.

19 травня 2016 року в читальному залі бібліотеки Луцького національного технічного університету кафедрою інженерної педагогіки, психології та українознавства за участю студентів факультетів бізнесу, обліку та аудиту, технологічного, комп’ютерних наук та інформаційних технологій проведено науково-літературні студії «Іван Франко і сучасність», присвячені 160-й річниці від дня народження та 100-й річниці від дня смерті І.Я. Франка. На захід зібралися викладачі, студенти, працівники, щоб вшанувати Великого Каменяра, подвижника, невтомного трудівника, Івана Франка. Студенти та викладачі, одягнуті у вишиванки, долучились до Всесвітнього Дня вишиванки.

Розпочали творчий захід ведучі Даря Гуляницька та Ярослав Желобицький. Про історичну постать Франка і його роль в становленні національно-культурного руху Галичини розповіла кандидат історичних наук, доцент, завідувач кафедри інженерної педагогіки, психології та українознавства О.М. Жук. Вона наголосила на ставленні до постаті І. Франка в радянський період і про висвітлення його творчості у сучасному світобаченні: «Іван Франко і надалі залишається непізнаний і надалі є сучасний, бо його твори не втратили актуальності – як про українську державність, двомовність, духовність, так і про політичні чвари. Франко був європейським письменником». Зі сторінками життєвих подвигів і творчих злетів письменника познайомила доцент кафедри інженерної педагогіки, психології та українознавства Н.В. Шкляєва. Вона зазначила: «Іван Франко… Хто він? Поет, прозаїк, публіцист, науковець? Найбільш влучно висловився про нього відомий український письменник, прекрасний адвокат М.Черемшина: «Спитаєте, може, яке враження зробив на мене Франко – великого астрального тіла, що гріє всю Україну, а світить далеко дальше.» Де зачерпнув селянський син той могутній заряд полум’яних думок і почуттів, що вивели його на орбіту світової культури? З яких животворних джерел дістав він ту силу, що зробила його велетнем в царині людського духа? Їх було два: життя і книги. Мудрі, вічні, невичерпні джерела! А яким же був автор «Каменярів», «Зів’ялого листя», «Мойсея» в щоденному житті? Серед яких людей верстав він свій нелегкий життєвий шлях? Чим вабив до себе, як жив? Все це можна відчути, тільки ввійшовши у атмосферу живих свідчень друзів та знайомих поета, придивитись їхніми спостережливими очима. Неоціненними з цього погляду є спогади сучасників…».

 

 

 

Учасники заходу мали змогу переглянути уривок з фільму про Івана Франка, записаного телеканалом «Інтер» з ведучим Святославом Вакарчуком.

Свої власні твори-розповіді, твори-роздуми, оповідання, нариси про дитинство, життя і творчість І. Я Франка зачитали студенти: Василина Дунь (гр. ОА-21) – «Вогонь батькової кузні»; Катерина Чирко (гр. ЕП-21) – «Зів’яле листя Франкового кохання»; Олена Волощук (гр. МК-21) – «Великий Каменяр».

Від ранньої поетичної збірки «Балади і расскази» – до великої поеми «Мойсей» – творчий шлях Франка-поета. Уривок із поеми «Мойсей» продекламувала Лариса Штинюк (ФК-22), поезію «Моя любов» Даря Гуляницька (ОА-21) , поезію «Підгір’я» – Юхимчук Ірина (ФК-22).

 

      Багато творів Івана Франка стали піснями. Це пісні Прикарпаття – синіх гір і стрімких річок, потужних водограїв і малесеньких струмочків. Музику до поезії Івана Франка «Човен» підібрав і виконав у супроводі гітари студент другого курсу Воробей Іван (ПМ-21).

Студенти групи ОА-21 продекламували поезії із циклу «Тюремні сонети». Низку поетичних творів із циклу «Веснянки» читали студенти групи ОА-22. Вірш Івана Франка «Каменярі» продекламував Петровський Павло (ІМ-22).

До організації заходу долучилися працівники бібліотеки Луцького НТУ, які підготували виставку творів Івана Франка та книг про письменника «Апостол духу і праці», присвячену 160-річчю від дня народження І.Я. Франка.

Завершили захід висловом письменника: «Скрізь і завсіди у мене була одна провідна думка: служити інтересам мойого рідного народу та загальнолюдським поступовим, гуманним ідеям. Тим двом провідним зорям я, здається, не споневірявся досі ніколи і не споневіряюся, доки мойого життя».

Наталія Шкляєва,
доцент кафедри інженерної педагогіки,
психології та українознавства

 

Пропонуємо вашій увазі кращі роботи наших студентів
(завантажити тексти)